Hide/Show Panels Hide/Show Panels
off

Terapia sztuką

Z naszych Wspólnot
Pz krzykuRZEMYŚL - "ORATORIUM". 19 czerwca br., w 7 rocznicę beatyfikacji bł. Bronisława Markiewicza, w Muzeum Narodowym Ziemi Przemyskiej odbyła się uroczysta część artystyczna projektu "Z KRZYKU", realizowana w ramach dodatkowych zajęć przez nasze "Oratorium" przy ul. Basztowej. Na spotkanie artystyczne złożyła się prezentacja sztuki: "A jednak strzelę" na temat przemocy, doświadczanej lub wyrażanej przez dzieci i młodzież oraz prezentacja prac z konkursu fotograficzno - plastycznego. Scenariusz do sztuki opracowany został pod kierunkiem p. Magdaleny Peron-Szot, a przy jego realizacji pomagał swoim doświadczeniem aktorskim p. Jacek Kawalec.
Ponadto na scenie wystąpiły poszczególne grupy oratoryjne z przygotowanym tańcem lub piosenką. Nie zabrakło też pięknych występów solowych. W ten sposób zaprezentowana została praca z dzieckiem poprzez terapię sztuką.
Siostry, które znały dzieci z "Oratorium" od kilku lat, widziały, jaką naprawdę przeszły przemianę. Niektórzy mali artyści, doskonale czujący się na scenie i prezentujący z powodzeniem swoje taneczne i piosenkarskie talenty, jeszcze dwa, trzy lata temu, byli zamkniętymi w sobie, wycofanymi, przestraszonymi i izolującymi się od rówieśników dziećmi przemyskiej ulicy.
Składamy wielkie wyrazy wdzięczności i uznania dla sióstr michalitek i wszystkich wychowawców pracujących w "Oratorium". Widoczne owoce ciężkiej pracy są na pewno radością dla obecnej siostry dyrektor, s. Barbary Chrapek. Niech Pan ją umacnia i nadal błogosławi.
Spotkanie wpisywało się też w obchody 100 - letniej rocznicy śmierci naszego założyciela Ks. Bronisława Markiewicza. Senat RP - obecny rok ogłosił Rokiem Markiewiczowskim.
Na końcu spotkania wystąpił gość programu - piosenkarz Krzysztof Cwynar, który wzruszył uczestników wykonaniem kilku piosenek ze swojej ostatnio wydanej płyty.
Projekt "Z krzyku" realizowany był jako zadanie zadanie wspierane przez Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej PO FIO. Pomoce do realizacji tego zadania są również zakupione z innych źródeł: Urzędu Wojewódzkiego, Urzędu Miasta Przemyśla czy tez indywidualnych sponsorów. Program ten jest nakierowany na rozwiązywania problemów dzieci i młodzieży doznającej różnego rodzaju przemocy.
Po długich spotkaniach w czasie prowadzonych zajęć młodzież doszła do wniosku, iż krzyk bardzo często jest wyrazem bezsilności, nieumiejętności radzenia sobie z trudnościami, dodawanie sobie wartości poprzez podnoszenie głosu czy stosowanie przemocy. Reakcją na krzyk jest najczęściej zamknięcie, wycofywanie się, poczucie bezwartościowości, ale także krzyk ze strony doznającego przemocy. Bardzo rzadko krzyk jest objawem radości. Dzieci i młodzież pracująca w ramach tego projektu zastanawia się nad  doświadczeniem ich samych oraz rówieśników, którego często nie potrafią nazwać lub wypowiedzieć. W trakcie projektu na różnych zajęciach młodzież i dzieci uczyły się radzić z tym, co doświadczają w rodzinie bądź w grupie rówieśniczej. Pracują również nad skonstruowanym przez siebie scenariuszem a w trakcie prac z ich inicjatywy został ogłoszony dla szkół i placówek dawnego województwa przemyskiego  konkurs fotograficzno - plastyczny o tym samym tytule.
Organizatorzy konkursu liczyli na to, że prace plastyczne będą wynikiem rozmów, dyskusji czy warsztatów prowadzonych podczas zajęć w szkołach. Temat konkursu był swego rodzaju prowokacją, która miała doprowadzić do szukania odpowiedzi na trudne pytania dzieci i młodzieży, przełamywania tabu dotyczącego przemocy a także i przede wszystkim odnajdywania bezpiecznych rozwiązań.
Konkurs cieszył się dużym powodzeniem i wpłynęło ponad sto prac.  Z nadesłanych prac bardzo jednoznacznie wynika, iż krzyk najczęściej kojarzy nam się z przemocą. Najbardziej dotkliwy jest niemy krzyk bezsilności dzieci, które jeszcze niewiele rozumieją ale wiele czują.
Wystawa pokonkursowa była prezentowana w Bibliotece Publicznej w Przemyślu i miała bardzo duży oddźwięk w  oglądających. Dzięki pomocy Pana Dyrektora Dariusza Tracza Wydziału Polityki Społecznej Urzędu Wojewódzkiego oraz życzliwości Pani Wojewody Małgorzaty Chomycz-Szmigielskiej - przez trzy tygodnie była prezentowana w Urzędzie Wojewódzkim oraz w Urzędzie Marszałkowskim w ramach międzynarodowej konferencji organizowanej przez Kuratorium. Wzbudza ona wiele refleksji na temat tego, co naprawdę może przeżywać młodzież.

prace plastyczne laureatowDodane przez sdawida dnia 20 czerwiec 2012 06:37 · 0 Komentarzy · 7417 Czytań · Drukuj · PDF document
Komentarze
Brak komentarzy.
Dodaj komentarz
Zaloguj się, żeby móc dodawać komentarze.
Oceny
Dodawanie ocen dostępne tylko dla zalogowanych Użytkowników.

Proszę się zalogować lub zarejestrować, żeby móc dodawać oceny.

Brak ocen.
off
Wydarzenia
PonWtŚrCzwPiSoNie
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30
Na dzisiaj
Losowa fotka
Koprzywnica
Koprzywnica
niedziele powolaniowe
Pomoc Shoutbox
Tylko zalogowani mogą dodawać posty w shoutboksie.

sMonika
15/03/2021 20:46
Relacja z Domu Samotnej Matki w Przemyślu w TVP 1
link
miedzy-ziemia-a-nie bem,14
032021,5242716 1


sMonika
30/11/2020 16:20
S. Dorota Burczyk-O zdalnej katechezie w Radio Fara
link
iwum-mp3/rtd-2020-1 1-24-a
ktywizacja_dzi eci_na_zdal
nej_katec hezie_sDorota-Bu
rczy k.mp3


sMonika
28/10/2020 11:33
Wywiad z s. Hiacyntą link

Archiwum
Logowanie
Nazwa Użytkownika

Hasło

Zapamiętaj mnieNie jesteś jeszcze naszym Użytkownikiem?
Kilknij TUTAJ żeby się zarejestrować.

Zapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.