Hide/Show Panels Hide/Show Panels
off

Siedem lat po beatyfikacji

J. PotaczekSesja poświęcona bł. Bronisławowi Markiewiczowi zorganizowana przez Katolickie Stowarzyszenie "Civitas Christiana" w Przemyślu to szczególny hołd złożony kapłanowi, wychowawcy i wielkiemu społecznikowi ziemi przemyskiej w 7 rocznicę jego beatyfikacji. W sesji, która odbyła się w auli Zespołu Szkół Salezjańskich, wzięło udział wielu czcicieli błogosławionego zarówno z Przemyśla, jak i innych miejscowości oraz ze szkół im. ks.Bronisława Markiewicza (m. in. z Pruchnika, z Gaci i Harty). Spotkaniu przewodniczyła p. Joanna Potaczek (Uniwersytet Rzeszowski), a honorowy patronat objął ks. K. Radzik, przeł.gen.CSMA oraz prof.W. Wierzbieniec, rektor PWST-E im. ks.B. Markiewicza w Jarosławiu.
Odwaga, otwartość, a zarazem ogromna skromność i heroiczne zaparcie się siebie - to cechy bł. Bronisława, na jakie zwróciła uwagę w swoim referacie mgr Ewa Baryła (Uniwersytet Rzeszowski). Markiewiczowskie idee wychowawcze realizowane w zakładach św. Michała Archanioła, to temat prelekcji mgr J. Potaczek. Na koniec referatu, p.Potaczek wspomniała byłą wychowankę z zakładów sióstr w Miejscu Piastowym - s. Gabrielę Sporniak, która właśnie dwa dni temu obchodziła swoje 101 urodziny. Siostra, choć nieobecna, otrzymała brawa od uczestników sesji. Z referatu mgr Marii Gładysz Korsakowej (Towarzystwo Uniwersytetu Ludowego im. Ignacego i Zofii Solarzów w Gaci), dowiedziałyśmy się, że istnieje jeszcze jedna "michalicka gałąź", tj. że Ignacy Solarz, twórca Uniwersytetów Ludowych, był wiernym kontynuatorem społecznych idei i wielkim propagatorem myśli bł. ks. B. Markiewicza. Ciekawy, rzetelny referat p. Korsakowej będzie udostępniony w całości we wrześniowym numerze "Zwiastuna".
Po prelekcjach wystąpił zespół "Civitas Christiana" z Przemyśla z pieśniami o bł. B. Markiewiczu. Ponadto otwarta została wystawa poświęcona bł. ks. Bronisławowi, którą przygotowała także p. J. Potaczek. Uczestnicy sympozjum mieli okazję także oglądnąć krótki film o bł. ks. Markiewiczu, a przede wszystkim wszyscy uczestniczyli we Mszy św., dziękczynnej za beatyfikację. Eucharystia odprawiona została w kościele księży salezjanów, a homilię wygłosił ks. Piotr Prokopowicz, michalita.


Dodane przez sdawida dnia 20 czerwiec 2012 17:39 · 0 Komentarzy · 9769 Czytań · Drukuj · PDF document
Komentarze
Brak komentarzy.
Dodaj komentarz
Zaloguj się, żeby móc dodawać komentarze.
Oceny
Dodawanie ocen dostępne tylko dla zalogowanych Użytkowników.

Proszę się zalogować lub zarejestrować, żeby móc dodawać oceny.

Brak ocen.
off
Wydarzenia
PonWtŚrCzwPiSoNie
1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31
Na dzisiaj
Losowa fotka
junioracki stroik
junioracki stroik
Święta w klasztorze
Pomoc Shoutbox
Tylko zalogowani mogą dodawać posty w shoutboksie.

sMonika
15/03/2021 20:46
Relacja z Domu Samotnej Matki w Przemyślu w TVP 1
link
miedzy-ziemia-a-nie bem,14
032021,5242716 1


sMonika
30/11/2020 16:20
S. Dorota Burczyk-O zdalnej katechezie w Radio Fara
link
iwum-mp3/rtd-2020-1 1-24-a
ktywizacja_dzi eci_na_zdal
nej_katec hezie_sDorota-Bu
rczy k.mp3


sMonika
28/10/2020 11:33
Wywiad z s. Hiacyntą link

Archiwum
Logowanie
Nazwa Użytkownika

Hasło

Zapamiętaj mnieNie jesteś jeszcze naszym Użytkownikiem?
Kilknij TUTAJ żeby się zarejestrować.

Zapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.