Hide/Show Panels Hide/Show Panels
off

GMINA NA MEDAL

Dom Generalny
pomnik ks.MarkiewiczaW Dniu swojego Patrona Gmina Miejsce Piastowe otrzymała Medal Benemerenti Congregationis Sancti Michaelis Archangeli. Po uroczystej Eucharystii w Sanktuarium św. Michała Archanioła i bł. Bronisława Markiewicza przełożeni generalni michalickich zgromadzeń złożyli ten medal na ręce obecnych władz gminnych - p. Marka Klary, wójta, p. Stanisławy Gawlik - zastępcy wójta i p. Wiktora Skwary - przewodniczącego Rady Gminy. Uroczystego wręczenia dokonał ks.Kazimierz Radzik - przeł. gen. CSMA oraz m. Natanaela Bednarczyk - przeł. generalna CSSMA. Laudację odczytał ks. Antoni Tyniec, przełożony domu macierzystego księży michalitów. Wymienił ważniejsze powody, dla których to wyróżnienie zostało przyznane Gminie Miejsce Piastowe, m.in. liczne inicjatywy o charakterze religijnym, społecznym, patriotycznym oraz artystycznym, jakie podejmuje i w jakich współuczestniczy Gmina. Podkreślone zostało zaangażowanie Władz Gminy w przygotowanie różnego typu publikacji, jak też w remonty oraz konserwację obiektów związanych z działalnością bł. Bronisława Markiewicza. Medal  Benemerenti jest to formą podziękowania za życzliwą współpracę i pomocną dłoń w propagowaniu dzieł wielkiego mieszkańca tej Gminy - księdza Markiewicza.
Wójt Gminy podziękował za to "niezwykłe wyróżnienie" przyznane po raz pierwszy przez michalickie zgromadzenia instytucji państwowej. Zauważył przy tym, że obranie bł. ks. Markiewicza za Patrona Gminy, nie było rzeczą łatwą, gdyż wiązało się z przyjęciem szczególnych zobowiązań. Bł. Bronisław swoim przykładem i rozpoczętymi w Miejscu Piastowym dziełami wyznaczył wysoki poziom życia moralnego i postawił duże wymagania w dziedzinie społecznej i patriotycznej, a dla osób wierzących w Chrystusa Zmartwychwstałego, także w dziedzinie religijnej. Tym samym jednak nieustannie motywuje i wspomaga w podejmowaniu oraz w realizacji szlachetnych i rozwojowych inicjatyw.Podczas Mszy św. homilię wygłosił obecny proboszcz parafii Miejsce Piastowe, ks. Piotr Bieniek. Zacytował on fragment książki Bolesława Seredy o orkiestrze w Miejscu Piastowym, w której ks. Markiewicz nazwany został człowiekiem, "od którego rozpoczyna się historia orkiestry, jaka trwa po dzień dzisiejszy". Ks. Bieniek wymienił także inne dzieła, które zapoczątkował bł. proboszcz przed ponad 100 laty i które do dziś rozwijają się nie tylko na terenie tej Gminy, ale w całym świecie. "Nie chcę się przypodobać żadnej władzy, ale cieszę się, że są ludzie, którzy obrali bł. ks. Bronisława za patrona swojej władzy i jego opiece powierzyli tych, którym służą" - zauważył m.in. ks. Piotr.
Swojego Patrona uczciła Gmina także poprzez poczty sztandarowe, obecne na uroczystości, przez kwiaty złożone przed pomnikiem bł. Bronisława i przez "żywe kwiaty", które barwnie i artystycznie upiększyły uroczystość - występ orkiestry, kwartetu saksofonowego oraz utalentowanej solistki. Wszyscy artyści w dużej mierze związani z Gminą Miejsce Piastowe. Po zakończeniu uroczystości, ci, którzy jeszcze nie byli w Muzeum bł. Bronisława Markiewicza, modli zwiedzić to szczególne miejsce, poświęcone Patronowi Gminy.

kwiaty dla Patrona

LAUDACJA

wreczenie medalu


Dodane przez sdawida dnia 16 lipiec 2012 03:37 · 0 Komentarzy · 8246 Czytań · Drukuj · PDF document
Komentarze
Brak komentarzy.
Dodaj komentarz
Zaloguj się, żeby móc dodawać komentarze.
Oceny
Dodawanie ocen dostępne tylko dla zalogowanych Użytkowników.

Proszę się zalogować lub zarejestrować, żeby móc dodawać oceny.

Brak ocen.
off
Wydarzenia
PonWtŚrCzwPiSoNie
1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31
Na dzisiaj
Losowa fotka
łuskanie orzechów
łuskanie orzechów
Z wizytacji w Kamerunie
Pomoc Shoutbox
Tylko zalogowani mogą dodawać posty w shoutboksie.

sMonika
15/03/2021 20:46
Relacja z Domu Samotnej Matki w Przemyślu w TVP 1
link
miedzy-ziemia-a-nie bem,14
032021,5242716 1


sMonika
30/11/2020 16:20
S. Dorota Burczyk-O zdalnej katechezie w Radio Fara
link
iwum-mp3/rtd-2020-1 1-24-a
ktywizacja_dzi eci_na_zdal
nej_katec hezie_sDorota-Bu
rczy k.mp3


sMonika
28/10/2020 11:33
Wywiad z s. Hiacyntą link

Archiwum
Logowanie
Nazwa Użytkownika

Hasło

Zapamiętaj mnieNie jesteś jeszcze naszym Użytkownikiem?
Kilknij TUTAJ żeby się zarejestrować.

Zapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.