Hide/Show Panels Hide/Show Panels
off

Prezentacja nowego zbiorku naszej Siostry

tomik s. Dawidy w ręku czytelnikaPoczątek Wieczorów na Krawcówce w Miejscu Piastowym - 06.08.2012. Wczorajsze spotkanie poświęcone zostało prezentacji najnowszego zbioru wierszy s. Dawidy Ryll, pt. "Czytanie z księgi lat". Organizatorami i gospodarzami spotkania byli p.Zofia Bartecka i p. Jan Tulik. Niepowtarzalny urok domu, serdeczna atmosfera, intelektualna głębia przemyśleń i dialogów, to tylko niektóre atuty tego wieczoru.Piąty z kolei zbiorek s. Dawidy był zarazem pierwszym w cyklu Biblioteki Poetów Miejsteckich. Przybył inicjator tej serii - p. Marek Klara, wójt Gminy Miejsce Piastowe, znany z tego, że pragnie rozwijać życie kulturowe w gminie, a przez to integrować wszystkich mieszkańców. Innymi gośćmi byli przeważnie znajomi organizatorów spotkania, a zarazem miłośnicy sztuki. Pośród obecnych gości była p. prof. Marlena Makiel - Hędrzak, która projektowała okładkę i której rysunki rozpoczynają trzy kolejne cykle wierszy w tomiku. Obecni byli również p. Bogdan Rzońca - poseł na Sejm, dziennikarze z Radia Rzeszów i z tygodnika społeczno-kulturalnego "Nasz Dom", inni twórcy literatury i lub malarstawa, np. p. Jan Belcik, p. Anna Munia, nauczyciele z Liceum Ogólnokształcącego im. M. Kopernika z Krosna, siostry michalitki - asystentka generalna i mistrzyni nowicjatu, oraz niektórzy sąsiedzi.
We wstępie do zbiorku Jan Tulik napisał m.in.: "s. Dawida jest świetnym obserwatorem życia. Zaryzykuję więcej: świetnym również obserwatorem ludzkiej psychiki - na podstawie drobnych odruchów, najdyskretniejszych szczegółów wyciętych z gestów potrafi "oglądać" człowieka od wewnątrz, przewidzieć jego sposób myślenia. Dostrzec w nim zarówno prawość i anielskie intencje, jak i mroczne, może i podłe jego zamiary.
To dlatego mogą powstawać wiersze niczym klasyczne amfory napełnione nektarami, ale i wiersze, które poruszają naszą wrażliwość pytaniami o sens Ostateczny. /.../ Wyrażająca się w prostocie formy poezja może zawierać głębokie myśli, oryginalne obrazy świata oglądanego przez filtr ludzkich zmysłów - udowadnia to s. Dawida swą twórczością. Lecz dyskretnie podpowiada, że obok, i ponad tym wszystkim, istnieje w jej wierszach - nawet króluje - świat ponadzmysłowy. Bezmiar Światła."
A ci, którzy już czytali wiersze z ostatniego tomiku, wyrażali swoje opinie i dzielili się refleksjami. Wiele osobistych
doświadczeń odnajdywali w tej poezji. A niektórzy nieobecni zdążyli już napisać. Jak np. p. Ewa Skarżyńska z Warszawy: "z wielką radością i wzruszeniem przyjęłam ostatni tomik poezji Siostry - tak piękny dar wspólnoty myśli, wspólnoty wiary. I nie czekając, tak jak przyjmuje się najmilszego gościa, zabrałam się do czytania. Zachwyciło mnie Drzewo nieoswojone i Modlitwa w biegu. Z miejsca polubiłam Ogrody Tivoli, Gramatykę wiary, Pielgrzymkę i Po grzechu. Zamyśliłam się nad Niebieskim szlakiem, przystanęłam Przed amnestią...Bardzo bliska jest mi trzygwiazdkowa miniatura rozpoczynając się od słów Wczoraj dotykałam skrawka Twojej szaty... Dziękuję za wieczorną wizytę na odległość, za słowa, które wypełniły mój pokój i zapachniały poezją..."
Następne spotkanie promocyjne odbędzie się też w Miejscu Piastowym, w domu sióstr michalitek - 25 sierpnia br.
A wszystkich, którzy nie mogą bezpośrednio uczestniczyć, zapraszamy do lektury "Czytania z księgi lat".
Marek Klara (wójt GMP), Zofia Bartecka i Ryszard Zatorski


Renata Machnik (RadioRzeszow), Marlena Makiel-Hędrzak (UR), s. Ligia i s. Dawidas.Dawida, A.Munia, J.Tulik, J. BelcikDodane przez sMonika dnia 07 sierpień 2012 16:58 · 0 Komentarzy · 8405 Czytań · Drukuj · PDF document
Komentarze
Brak komentarzy.
Dodaj komentarz
Zaloguj się, żeby móc dodawać komentarze.
Oceny
Dodawanie ocen dostępne tylko dla zalogowanych Użytkowników.

Proszę się zalogować lub zarejestrować, żeby móc dodawać oceny.

Brak ocen.
off
Wydarzenia
PonWtŚrCzwPiSoNie
1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31
Na dzisiaj
Losowa fotka
Idziemy do ołtarza
Idziemy do ołtarza
Sluby wieczyste
Pomoc Shoutbox
Tylko zalogowani mogą dodawać posty w shoutboksie.

sMonika
15/03/2021 20:46
Relacja z Domu Samotnej Matki w Przemyślu w TVP 1
link
miedzy-ziemia-a-nie bem,14
032021,5242716 1


sMonika
30/11/2020 16:20
S. Dorota Burczyk-O zdalnej katechezie w Radio Fara
link
iwum-mp3/rtd-2020-1 1-24-a
ktywizacja_dzi eci_na_zdal
nej_katec hezie_sDorota-Bu
rczy k.mp3


sMonika
28/10/2020 11:33
Wywiad z s. Hiacyntą link

Archiwum
Logowanie
Nazwa Użytkownika

Hasło

Zapamiętaj mnieNie jesteś jeszcze naszym Użytkownikiem?
Kilknij TUTAJ żeby się zarejestrować.

Zapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.