GOD ABOVE ALL. Jubileuszowe świętowanie w Kanadzie, czyli 100. rocznica błogosławionej śmierci naszego Założyciela, ks. Bronisława Markiewicza, a zarazem 50 lat duszpasterskiej posługi księży michalitów w tym kraju. Dla nas - michalitek, którym dane jest uczestniczyć w dziękczynnych uroczystościach, to wyjątkowe doświadczenie wspólnoty Kościoła, a zarazem pielęgnowania tożsamości narodowej. Przybyłyśmy do Kanady w odpowiedzi na zaproszenie ks. Andrzeja Kowalczyka, przełożonego delegatury kanadyjskiej.08 września uczestniczyłyśmy w uroczystej Mszy św. w par. Matki Bożej Częstochowskiej w London, której przewodniczył ordynariusz miejsca, ks. bp Ronald Fabbro. Na uroczystości przybyli m.in: ks. Kazimierz Radzik-przełożony generalny księży michalitów, ks. Jerzy Sosiński-ekonom generalny i ks. Aleksander Ogrodnik, który przez kilka lat pracował w Kanadzie i stąd został powołany na urząd generała zgromadzenia. Wśród celebransów był również bp John M. Sherlock, rektor KUL, ks. Antoni Dębiński, księża z pobliskich parafii, wszyscy michalici posługujący w Kanadzie oraz kilku księży pracujących w Ameryce Południowej.
S.Maksymiliana Ciepała - asystentka generalna uczestniczyła w ceremonii wręczania medalu Benemerenti dla osób i parafii zasłużonych dla michalickich zgromadzeń. Miało to miejsce podczas bankietu, w którym uczestniczyło 350 osób. Wówczas też młodzieżowy zespół taneczny "Krakowia" zaprezentował zebranym kilka polskich tańców ludowych.
W niedzielę pod koniec każdej Mszy św. byłyśmy przedstawiane parafianom i zapraszane do zabrania głosu. Wówczas s. Dawida mówiła o naszej działalności w kraju i za granicą, a także w imieniu całego Zgromadzenia dziękowała za pomoc, jaką od roku (od pobytu s. Lucjany Drapała) parafia udziela naszym misjonarkom w Kamerunie.
Po południu (09.09.) odprawiona została Msza św. odpustowa w Melrose. Tłum ludzi wypełnił plac w okół ołtarza polowego. Po uroczystej Eucharystii, której przewodniczył bp Mateusz Ustrzycki, wszyscy kapłani, a także niektórzy goście uczestniczyli w sadzeniu drzewka jubileuszowego. Tradycyjnie, jak na odpuście były kramy (inne, co prawda, niz w Polsce) oraz wystawa Wojciecha Strahla, w której dominowały płaskorzeźby przedstawiające św. Michała Archanioła i Aniołów.
Po posiłku długo jeszcze śpiewaliśmy polskie piosenki, w czym przewodniczył ks. Eugeniusz Dziedzic i kl. Jacek Majbrodzki. To bratersko-siostrzane spotkanie (oprócz michalitek były też siostry urszulanki, które pracują w London od 40 lat) pozwoliło wrócić do wspomnień z lat młodości księdza Aleksandra Ogrodnika, który jednocześnie świętuje 50 lecie święceń kapłańskich.
W MERLOSE
|