Hide/Show Panels Hide/Show Panels
off

Ksiądz Markiewicz w myśli naukowej i doświadczeniu pedagogicznym

Prof. W. Wierzbieniec Rektor PWSE-T w JarosławiuPod koniec października br. obyła się Międzynarodowa Konferencja Naukowa "Wychowanie i Edukacja Wobec Współczesnych Problemów Społecznych z Perspektywy Regionu", z organizowana z racji 100. rocznicy śmierci błogosławionego ks. Bronisława Markiewicza. Sympozjum zostało zorganizowane przez Państwową Wyższą Szkołę Ekonomiczno-Techniczną w Jarosławiu, której ks. Markiewicz jest patronem. Była to konferencja dość nietypowa, gdyż jej poszczególne sesje miały miejsce nie tylko na sali obrad, ale uczestnicy sympozjum wędrowali szlakiem bł. ks. Markiewicza po diecezji przemyskiej. Rektor PWSE-T, pan prof. dr hab. Wacław Wierzbieniec, otwierając sympozjum, powiedział m.in.: "obecny rok akademicki ma dla nas wyjątkowe znaczenie, ze względu na wspomnienie postaci Patrona PWST-E, którego setna rocznica śmierci, rozpoczęła."
Z ramienia naszych Zgromadzeń w konferencji wzięli udział: ks.Kazimierz Radzik - przełożony generalny, ks. Leszek Przybylski - inspektor ds. wychowania CSMA, m. Natanaela Bednarczyk - przełożona generalna oraz s. Dolores Mermer - inspektorka ds. wychowania CSSMA. Słowo wstępne do uczestników konferencji wygłosił ks. dr Bogdan Prach, prorektor Ukraińskiego Katolickiego Uniwersytetu we Lwowie. Obrady prowadzili ks. prof. nadzw. dr hab. Tadeusz Bąk i ks. prof. nadzw. dr hab. Janusz Mierzwa. Ks. gen. K. Radzik wygłosił na początku referat zatytułowany "Bł. ks. Bronisław Markiewicz: kapłan, wychowawca, społecznik". Następnie wystąpił prof. Wacław Wierzbieniec, rektor PWSTE w Jarosławiu, przedstawiając temat: "Idea dobroczynności w działalności ks. Bronisława Markiewicza". Kierownik Katedry Socjologii Edukacji i Wychowania w Instytucie Socjologii UKSW w Warszawie, ks. prof. Tadeusz Bąk zaprezentował "Koncepcję wychowania w ujęciu ks. Bronisława Markiewicza". Jako ostatni w tej części głos zabrał ks. dr Marcin Różański CSMA, który przedstawił "Bł. ks. Bronisława Markiewicza, jako profesora i wykładowcę". Na zakończenie teoretycznej części obrad o zabranie głosu poproszony został ks. prałat Andrzej Surowiec - archiprezbiter Jarosławia, który przybliżył zasady funkcjonowania Stowarzyszenia Rodzina Kolpinga, działającego przy Parafii Chrystusa Króla w Jarosławiu. Praktyczną część obrad rozpoczął ks. Leszek Przybylski, który w swoim wystąpieniu ukazał współczesne formy edukacyjno-wychowawcze w Miejscu Piastowym, kolebce działalności Markiewicza, natomiast ks. Bogdan Janik (dyr. Ośrodka Caritas Diecezji Rzeszowskiej w Myczkowcach), omówił funkcję edukacyjno-wychowawczą. Obrady w Jarosławiu zakończyła prelekcja ks. prof. Janusza Mierzwy, Kierownika Katedry Socjologii Małżeństwa i Rodziny w Instytucie Socjologii UKSW w Warszawie.  Ks. Mierzwa ukazał w formie studium przypadku Uniwersytety Trzeciego Wieku, jako "szkołę dla życia'. W dyskusji panelowej, podsumowującej konferencję, głos zabrał m.in. ks. prof. Roman Jusiak z Wydziału Nauk Społecznych Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II. Po zakończeniu referatów, uczestnicy udali się kolejno do Pruchnika - miejsca urodzin Patrona, gdzie została odprawiona Msza św. dziękczynna za beatyfikację ks. Markiewicza z udziałem ks. proboszcza i parafian, a następnie do Miejsca Piastowego na wieczorne nabożeństwo w Sanktuarium Bł. Ks. Markiewicza. Kolejny dzień rozpoczęła poranna Eucharystia w Kaplicy błogosławionego kapłana i wychowawcy z prośbą o wstawiennictwo i opiekę nad Wykładowcami, Pracownikami i studentami Państwowej Wyższej Szkoły Techniczno-Ekonomicznej w Jarosławiu i wszystkimi dziełami powstałymi z Jego inspiracji. Trzydniowe spotkanie zakończyła Msza Św. sprawowana w Centrum Kultury Ekumenicznej w Myczkowcach.
Rektor Państwowej Wyższej Szkoły Techniczno-Ekonomicznej w Jarosławiu, jako główny organizator Konferencji, zaprosił do współpracy i współuczestnictwa Michalickie Zgromadzenia Zakonne, Uniwersytet Preszowski w Preszowie, Ukraiński Katolicki Uniwersytet we Lwowie, Państwowy Uniwersytet Pedagogiczny im. Iwana Franki w Drohobyczu, Instytut Socjologii Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie i Katedrę Socjologii Wyższej Szkoły Opieki Zdrowotnej i Pracy Socjalnej im. Św. Elżbiety w Bratysławie oraz Centrum Kultury Ekumenicznej w Ośrodku Caritas Diecezji Rzeszowskiej w Myczkowcach.  
Cieszymy się, że z tego wielkiego skarbca ducha, myśli i działalności naszego Założyciela czerpie wiele różnych środowisk.
Dziękujemy za zorganizowanie tej uczty naukowej i modlitewnej dedykowanej naszemu Wielkiemu Zakonodawcy, w którego życiu i służbie Bóg był ponad wszystko. (s. Dolores)

ks. generał i m. generalna

ks. Leszek Przybylski

ks. Bogdan - dyrk. Ośrodka Caritas w Myczkowcach

ks. Marcin Różański, michalita, dyr. Gimnazjum w Markach

sala konferencyjna PWSE-T w JarosławiuDodane przez sdawida dnia 09 listopad 2012 11:53 · 0 Komentarzy · 8676 Czytań · Drukuj · PDF document
Komentarze
Brak komentarzy.
Dodaj komentarz
Zaloguj się, żeby móc dodawać komentarze.
Oceny
Dodawanie ocen dostępne tylko dla zalogowanych Użytkowników.

Proszę się zalogować lub zarejestrować, żeby móc dodawać oceny.

Brak ocen.
off
Wydarzenia
PonWtŚrCzwPiSoNie
1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
Na dzisiaj
Losowa fotka
motywy religijne
motywy religijne
Muzeum misyjne
Pomoc Shoutbox
Tylko zalogowani mogą dodawać posty w shoutboksie.

sMonika
15/03/2021 20:46
Relacja z Domu Samotnej Matki w Przemyślu w TVP 1
link
miedzy-ziemia-a-nie bem,14
032021,5242716 1


sMonika
30/11/2020 16:20
S. Dorota Burczyk-O zdalnej katechezie w Radio Fara
link
iwum-mp3/rtd-2020-1 1-24-a
ktywizacja_dzi eci_na_zdal
nej_katec hezie_sDorota-Bu
rczy k.mp3


sMonika
28/10/2020 11:33
Wywiad z s. Hiacyntą link

Archiwum
Logowanie
Nazwa Użytkownika

Hasło

Zapamiętaj mnieNie jesteś jeszcze naszym Użytkownikiem?
Kilknij TUTAJ żeby się zarejestrować.

Zapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.