Hide/Show Panels Hide/Show Panels
off

Mocni wiarą w rodzinach

Z Misji
Nka13XVIII pielgrzymka dzieci do Matki Bożej Nadziei w Nguelemendouka w dn. 27-29. XII.2012. Przybyło ich ok. 2000 z różnych parafii diecezji Doumé - Abong -Mbang. Niektóre szły w spiekocie słońca i w kurzu 3 dni. Te oddalone najbardziej część drogi odbyły dostępnymi w tutejszych warunkach pojazdami: ciężarówkami, furgonetkami, busami. Towarzyszące im mamy niosły na głowach orzeszki ziemne, maniok, makabo, kukurydzę, olej palmowy - produkty do przygotowania posiłku.
Tematem wiodącym tegorocznej pielgrzymki było hasło: Zaangażowani w wierze i świętujący w rodzinie. A powodów zasadniczych do świętowania było dwa: jubileuszowy rok bł. ks. B. Markiewicza i 50 - lecie istnienia Akcji Katolickiej Dzieci w Kamerunie, w której działanie i struktury Siostry Michalitki niemalże od początku były mocno zaangażowane w diecezji. Na tę okazję wszyscy mali pielgrzymi otrzymali niebieskie chustki i czapki z logo Cop' Mondu (Akcji Katolickiej Dzieci), a uczniowie Szkoły Podstawowej im. Św. Teresy na misji - zielone koszulki z symbolem Roku Wiary. Każda parafia miała swoje wybrane kolory chust.
Program pielgrzymki był bogaty, starannie przygotowany i realizowany w ciągu 3 dni przez Siostry, wspomagane przez księży, kleryków i animatorów.  Modlitwa, konferencje, jasełka, prezentacje poszczególnych grup, kiermasz, zabawy oraz 3 posiłki w ciągu dnia (!) skrzętnie wypełniały świętowanie na misji Nguelemendouka. Jak co roku, ważnym punktem była procesja z zapalonymi świecami do Groty Matki Bożej Nadziei wraz ze złożeniem u jej stóp intencji, z którymi przybyli mali pątnicy.
Każdy pielgrzym przyniósł ze sobą własnoręcznie uczyniony krzyż - znak wiary, który ks. Bpa Ozga pobłogosławił na Mszy św. 29 grudnia.  W uroczystym rozesłaniu pasterz diecezji wskazał uczestnikom jak praktycznie być wiernym krzyżowi w życiu codziennym.  Mali uczestnicy pielgrzymki wracali z nimi do wioski, by powiesić ten znak wiary w swoich chatach (a należy dodać, że niewielu go posiada).  Oprócz krzyża każda parafia otrzymała książkę "Wierzę" - do wspólnego zgłębiania katolickiego Credo. Dzieci zostały obdarowane książeczkami - małym katechizmem z modlitewnikiem. Aby nie zabrakło sił do powrotu, dla 1300 dzieci Siostry ofiarowały posiłek - nie lada jaki: ryż z rybą w sosie pomidorowym. Dzięki nowym obszernym budynkom oratorium, mamy miały dogodne warunki do przygotowania olbrzymich garów jedzenia, a dzieci - co prawda ściśnięte jak sardynki - mogły pod dachem i przy stołach spożywać smakołyki, których w domu na co dzień nie mają. "To prawdziwe nasze dziecięce święto; oczekujemy tych dni ...; i najadamy się do syta" - padały na zakończenie ich krótkie refleksje.
Wszyscy uczestnicy pielgrzymki, ich rodzice oraz organizatorzy, z Siostrami na czele, wyrażają wdzięczność Zgromadzeniu oraz Przyjaciołom Misji za każdy duchowy i materialny wkład w to wielkie wydarzenie, które na długo pozostanie w pamięci i sercach dzieci z Kamerunu. W naszym i ich imieniu prosimy przyjąć życzenia szczęśliwego i błogosławionego Roku Pańskiego 2013.
Siostry z Nguelemendouka


Dodane przez sdawida dnia 05 styczeń 2013 00:51 · 0 Komentarzy · 10795 Czytań · Drukuj · PDF document
Komentarze
Brak komentarzy.
Dodaj komentarz
Zaloguj się, żeby móc dodawać komentarze.
Oceny
Dodawanie ocen dostępne tylko dla zalogowanych Użytkowników.

Proszę się zalogować lub zarejestrować, żeby móc dodawać oceny.

Brak ocen.
off
Wydarzenia
PonWtŚrCzwPiSoNie
1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
Na dzisiaj
Losowa fotka
przedstawienie o ks.Markiewiczu
przedstawienie o ks.Markiewiczu
Nadanie imienia SP nr 2 w Harcie
Pomoc Shoutbox
Tylko zalogowani mogą dodawać posty w shoutboksie.

sMonika
15/03/2021 20:46
Relacja z Domu Samotnej Matki w Przemyślu w TVP 1
link
miedzy-ziemia-a-nie bem,14
032021,5242716 1


sMonika
30/11/2020 16:20
S. Dorota Burczyk-O zdalnej katechezie w Radio Fara
link
iwum-mp3/rtd-2020-1 1-24-a
ktywizacja_dzi eci_na_zdal
nej_katec hezie_sDorota-Bu
rczy k.mp3


sMonika
28/10/2020 11:33
Wywiad z s. Hiacyntą link

Archiwum
Logowanie
Nazwa Użytkownika

Hasło

Zapamiętaj mnieNie jesteś jeszcze naszym Użytkownikiem?
Kilknij TUTAJ żeby się zarejestrować.

Zapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.