Hide/Show Panels Hide/Show Panels
off

DZIĘKCZYNIENIE ZA ROK MARKIEWICZOWSKI

Dom Generalny
nabożeństwo na zakończenie Roku MarkiewiczowskiegoKończy się szczególny rok w michalickiej rodzinie zakonnej - Rok bł. Bronisława Markiewicza, obchodzony z racji 100-lecia jego śmierci. Ten jubileuszowy czas był dla naszych Zgromadzeń nieocenionym darem łaski, błogosławieństwa Bożego, znakiem Bożej Opatrzności i bliskości Ojca Założyciela. Zamykając ten Rok, pragniemy Boga godnie uwielbić i dziękować za duchowe dobro, które stało się naszym udziałem. Refleksję nad wydarzeniami minionego roku podjęły wczoraj 29.01. Zarządy obu gałęzi michalickich zgromadzeń zakonnych oraz członkowie Komisji odpowiedzialnej za przygotowania jubileuszowych uroczystości. Dziś - 30 stycznia, w liturgiczne wspomnienie błogosławionego ks. Bronisława Markiewicza, spotykamy się na wspólnym dziękczynieniu. Do domu zakonnego sióstr michalitek w Miejscu Piastowym przybyło na tę okazję wiele sióstr z innych placówek zgromadzenia oraz kilkunastu księży michalitów, z przełożonym generalnym na czele. Mniej zewnętrznego splendoru i rodzinne grono uczestników uroczystości sprzyja bardziej duchowemu przeżywaniu tego szczególnego dnia, który zamyka Rok Jubileuszowy.
Ks. Ryszard Andrzejewski podczas homilii powiedział dziś m.in.: Rok Jubileuszowy taka fotografia, na którą przez cały rok patrzył Ojciec Założyciel i nadal patrzy, i ma tylko jeden cel: "pobłogosławie ich, aby zostali świętymi". Jedno jest pewne - znak krzyża błogosławiący nas, nigdy nie zostanie odjęty. I oto pytanie, jak spełnić testament Założyciela i stawać się świętymi.
Recepta jest. Poddaje nam ją Kościół, gdy w dniu wspomnienia błogosławionego Bronisława, daje nam Ewangelię ze słowami: "Jeśli się nie staniecie jako dzieci, nie wejdziecie do Królestwa Niebieskiego", błogosławieństwo Ojca Założyciela niejako przepadnie. Z listów Ojca Założyciela dowiadujemy się, jak się stać dzieckiem zdolnym do przyjęcia Królestwa Bożego... Do świętości prowadzą dwie rzeczy - powściągliwość i Bogomyślność. Absolutne ubóstwo i relacja z Bogiem. /.../ Jeśli mamy być jak dzieci, to dziecko jest ktoś, kto nie ufa dobrom materialnym, tylko swoim rodzicom. Mamy mieć nadzieję nie w wygodzie, dobrobycie, pieniądzu, ale w Bogu. Ponadto istotna jest żywa relacja z Bogiem. Jeśli my  nie będziemy mieć po Komunii świętej miłości do bliźnich i ducha ofiary, to Msza święta nie będzie nawet "woźnym" naszego życia, a Założyciel pisał, że Msza św. ma być architektem budującym świątynię naszego serca i życia. Mamy się skupiać na Bogu, a nie na sobie...".
Z tymi słowami korespondowała refleksja ks. Piotra Prusakiewicza z Nieszporów (29.09.), który wskazywał na gorliwość duszpasterską ks. Markiewicza, człowieka, który nie myślał o sobie, tylko o tym, by przynieść chwałę Bogu i doprowadzić jak najwięcej dusz do zbawienia, do szczęścia wiecznego. To jest także nasze zadanie - podkreślił.
Wychowawczy aspekt Markiewiczowskiej służby poruszył w konferencji - świadectwie ks. Grzegorz Sprysak. Bycie przy młodzieży i dzieciach, codzienne towarzyszenie młodym ludziom i konkretna troska o dziecko, to rodzaj umartwienia, które zastąpi wymyślane formy ascezy - przekonywał ks. Markiewicz. Ks. Grzegorz podzielił się także dość trudnym doświadczeniem odkrywania Boga i swojego powołania. Ale dzięki temu doświadczeniu głębiej mógł wniknąć w doświadczenia Bronisława Markiewicza i osobiście odczuć jego kryzys wiary. Proponuje zatem, by w formacji młodzieży kłaść nacisk na nadzieję, jaką niesie w sobie to doświadczenie i pomagać młodym ludziom, przeżywającym trudności w wierze.
Słowa podziękowania za współpracę w Roku Jubileuszowym wyrażał pod adresem sióstr michalitek przełożony generalny księży michalitów, ks. Kazimierz Radzik. M. Natanaela Bednarczyk dziękowała z kolei naszym Współbraciom zarówno za życzliwość i otwartość podczas Roku Markiewiczowskiego, jak też za każdą duchową pomoc, z jakiej korzystamy przez wszystkie lata istnienia Zgromadzenia, dzięki czemu możemy realizować testament Ojca Założyciela i dążyć do świętości.
Podczas Agapy głos zadbali także obecni na uroczystościach byli przełożeni generalni. O. Aleksander Ogrodnik przypomniał młodym michalitom i michalitkom: "Tu, w Miejscu Piastowym jest nasz dom! Jeśli będziemy o tym pamiętać, to mamy zapewnione zbawienie". Słowa uwielbienia Boga wyrażała m. Remigiusza Dziewit i dziękowała żarliwie zarówno za dar Roku Jubileuszowego, jak i za wszelkie znaki Bożej Opatrzności, jakich przez lata doświadczały nasze Zgromadzenia.

Dziś, na zakończenie Roku Jubileuszowego, gdy patrzymy na minione wydarzenia, pragniemy podziękować także wszystkim, którzy zwłaszcza w minionym roku, byli niezmiernie zaangażowani w krzewienie idei bł. Bronisława Markiewicza. Bóg zapłać Uczelniom, Organizacjom i indywidualnym Przyjaciołom Zgromadzenia, którzy organizowali sympozja, konkursy, spotkania, pogadanki, którzy uczestniczyli wraz z nami w różnych uroczystościach poświęconych ks. Markiewiczowi, którzy wspierali nas na różne sposoby i nadal zapewniają o swojej życzliwości wobec michalickich rodzin i dzieł. Dziękujemy też różnorodnym mediom, dzięki którym można było informować szerokie grono widzów, słuchaczy, czytelników o tym, jak wiele Bóg zdziałał na tej ziemi przez charyzmatycznego Proboszcza z Miejsca Piastowego.


spotkanie Zarządów i Komisji


Dodane przez sdawida dnia 30 styczeń 2013 08:54 · 0 Komentarzy · 9673 Czytań · Drukuj · PDF document
Komentarze
Brak komentarzy.
Dodaj komentarz
Zaloguj się, żeby móc dodawać komentarze.
Oceny
Dodawanie ocen dostępne tylko dla zalogowanych Użytkowników.

Proszę się zalogować lub zarejestrować, żeby móc dodawać oceny.

Brak ocen.
off
Wydarzenia
PonWtŚrCzwPiSoNie
1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31
Na dzisiaj
Losowa fotka
skecz nowicjuszek
skecz nowicjuszek
imieniny Matki Generalnej
Pomoc Shoutbox
Tylko zalogowani mogą dodawać posty w shoutboksie.

sMonika
15/03/2021 20:46
Relacja z Domu Samotnej Matki w Przemyślu w TVP 1
link
miedzy-ziemia-a-nie bem,14
032021,5242716 1


sMonika
30/11/2020 16:20
S. Dorota Burczyk-O zdalnej katechezie w Radio Fara
link
iwum-mp3/rtd-2020-1 1-24-a
ktywizacja_dzi eci_na_zdal
nej_katec hezie_sDorota-Bu
rczy k.mp3


sMonika
28/10/2020 11:33
Wywiad z s. Hiacyntą link

Archiwum
Logowanie
Nazwa Użytkownika

Hasło

Zapamiętaj mnieNie jesteś jeszcze naszym Użytkownikiem?
Kilknij TUTAJ żeby się zarejestrować.

Zapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.