Hide/Show Panels Hide/Show Panels
off

Aby zwyciężało dobro

odczytanie listy ofiar Holokaustu z PodkarpaciaMiędzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu przywołuje bolesne wspomnienia z czasów wojny. Niemiecki plan eksterminacji Żydów doprowadził do tragicznej śmierci nie tylko miliny ludzi tej narodowości, ale też rzesze Polaków, którzy próbowali ich ocalić. Pamięć o nich została uczczona 26 stycznia m.in. w Jarosławiu, w miejscu, gdzie podczas II wojny światowej hitlerowcy rozstrzeliwali Żydów i ratujących ich Polaków. Pamięć o tych wydarzeniach to zarówno przestroga, jak i lekcja przebaczenia, to hołd złożony heroizmowi ludzkiej miłości, jak i okazja, by umacniały się w nas pragnienia niesienia dobra, tworzenia przyjaznych relacji z innymi, bez względu na to, co nas różni. Na obchody złożyły się: dyskusja panelowa pt. "Stosunki polsko-żydowskie z perspektywy Uratowanych i Ratujących w czasie Holokaustu", nabożeństwo w intencji ofiar oraz modlitwa i zapalenie zniczy przy murze, gdzie odbyło się wiele wojennych egzekucji.
Gospodarze: prof. Wacław Wierzbieniec - Rektor Państwowej Wyższej Szkoły Techniczno-Ekonomicznej, Ks. Marek Pieńkowski - Dyrektor Ośrodka Kultury i Formacji Chrześcijańskiej w Jarosławiu i Andrzej Wyczawski- Burmistrz Miasta Jarosławia zaprosili do dyskusji panelowej następujących gości: Lucię Retman (Hajfa - Izrael), s. Dawidę Ryll (Miejsce Piastowe - Polska), Romana Kessler (Tel Aviv - Izrael),  Krystynę Stawarską - Grzędę (Jarosław - Polska) oraz Judith Elkin z Miami w USA. Głos zabrał także Europoseł Mieczysław Janowski, który zaznaczył, że w obecnym czasie, niezbyt łaskawym dla historii, naszym obowiązkiem jest pamiętać i dawać świadectwo.
Toteż zaproszeni goście dawali świadectwo - Lucia Retman o tym, że zawdzięcza życie Polce z Lubaczowa, Polacy pomogli przeżyć Judith Elkin, rodzina s. Dawidy przez pół roku ukrywała rodzinę Żydowską, rodzice Krystyny Stawarskiej zostali zabici przez Niemców za ukrywanie Żydów, Roman Kessler szczęśliwie przeżył wojnę, bo wcześniej jego rodzina została zmuszona do opuszczenia Polski, ale - jak powiedział - "moje korzenie były, są i zawsze będą tutaj, a język polski zawsze będzie moim językiem ojczystym".
Po dyskusji wszyscy udali się na nabożeństwo do kościoła św. Mikołaja i Stanisława bp. w Jarosławiu w intencji Polaków z Podkarpacia, zamordowanych za pomoc niesioną Żydom oraz Żydów, którzy ponieśli śmierć na tym terenie. Uczestnicy wysłuchali odśpiewanych fragmientów Psalmów, a następnie rektor prof. W. Wierzbieniec odczytywał miejscowości z terenu Podkarpacia, po czym wyczytywano najpierw nazwiska Polaków z tych miejscowości, którzy zostali zabici za ratowanie Żydów. Polskie nazwiska odczytywali goście z Izraela oraz p. Judith z Miami i rabin Eli Zolkos z Zamościa. Natomiast pan burmistrz wspólnie z s. Dawidą Ryll odczytali listę znanych ofiar narodowości żydowskiej.
Po nabożeństwie wszyscy przeszli pod mur Jarosławskiego Opactwa, gdzie p. Jacek Hołub, autor przewodnika pt. "Dawne opactwo PP. Benedyktynek w Jarosławiu", przytoczył wstrząsającą relację Tadeusza Chudzika, świadka zbrodni nazistowskich. Rabin Eli Zolkos, Asystent Naczelnego Rabina Polski, Michaela Schudricha odczytał modlitwę w języku hebrajskim, a wszyscy złożyli zapalone znicze i symboliczne kamienie.
Spotkania tego typu warto organizować i warto brać w nich udział. Są one bowiem znakiem, że dobroć zawsze przetrwa, nawet jeśli człowiek zginie. "Wspomnienia, niech będą dla nas motywacją, by starać się nieść dobro, nawet za cenę życia" - zakończyła swoją wypowiedź s. dawida.Więcej na temat obchodów w Jarosławiu m.in. na stronach:
PWSE-T
RadiaFara
E-KAi.pl
Nowin24
TWOJA TELEWIZJA INFO. W JAROSŁAWIU
Dodane przez sdawida dnia 30 styczeń 2013 05:21 · 0 Komentarzy · 8658 Czytań · Drukuj · PDF document
Komentarze
Brak komentarzy.
Dodaj komentarz
Zaloguj się, żeby móc dodawać komentarze.
Oceny
Dodawanie ocen dostępne tylko dla zalogowanych Użytkowników.

Proszę się zalogować lub zarejestrować, żeby móc dodawać oceny.

Brak ocen.
off
Wydarzenia
PonWtŚrCzwPiSoNie
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30
Na dzisiaj
Losowa fotka
Pełnatycze
Pełnatycze
niedziele powolaniowe
Pomoc Shoutbox
Tylko zalogowani mogą dodawać posty w shoutboksie.

sMonika
15/03/2021 20:46
Relacja z Domu Samotnej Matki w Przemyślu w TVP 1
link
miedzy-ziemia-a-nie bem,14
032021,5242716 1


sMonika
30/11/2020 16:20
S. Dorota Burczyk-O zdalnej katechezie w Radio Fara
link
iwum-mp3/rtd-2020-1 1-24-a
ktywizacja_dzi eci_na_zdal
nej_katec hezie_sDorota-Bu
rczy k.mp3


sMonika
28/10/2020 11:33
Wywiad z s. Hiacyntą link

Archiwum
Logowanie
Nazwa Użytkownika

Hasło

Zapamiętaj mnieNie jesteś jeszcze naszym Użytkownikiem?
Kilknij TUTAJ żeby się zarejestrować.

Zapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.