Hide/Show Panels Hide/Show Panels
off

Generał Salezjanów na otwarciu Kapituły Generalnej Michalitek

Dom Generalny
ks. Chavez przeł.gen. SDB120 lat temu do Miejsca k. Krosna na Podkarpaciu (dziś: Miejsce Piastowe) przybył salezjanin - ks. Bronisław Markiewicz. Tu utworzył nowe zgromadzenia zakonne - michalitów i michalitki. A dziś, po raz pierwszy w historii, z wizytą do "księdza Markiewicza" przybył przełożony generalny Salezjanów. Ks. Pascual Chavez przyjechał, by otworzyć XVII Kapitułę Generalną Sióstr Michalitek - duchowych córek bł. Bronisława Markiewicza. Towarzyszyli mu inni salezjanie - ks. Adriano Bregolin - wikariusz generalny, ks. Marek Chrzan - radny generalny, ks. Dariusz Bartocha - inspektor krakowskiej prowincji (inspektorii) i br. Sebastian Wiśniewski, ekonom domu insektoralnego w Krakowie. Na uroczystą Mszę św., której przewodniczył ks.Chavez przybyli także księża michalici: przeł. gen. ks.Kazimierz Radzik, radcy gen. - ks. Tadeusz Musz i ks. Leszek Przybylski, ekon.gen. ks. Jerzy Sosiński, rektor sanktuarium "na Górce" ks. Jan Seremak oraz kapelan domu macierzystego sióstr -ks. Tadeusz Grzymek.
Witając o. Pascuala, m. gen. Natanaela Bednarczyk podkreślała wyjątkowość tego wydarzenia i wielką radość z powodu przybycia salezjańskiego przełożonego generalnego. Przywołała słowa, jakimi św. Jan Bosko przywitał w Turynie bł. Bronisława Markiewicza i stwierdziła, że te słowa można dziś odnieść do ojca generała, który z Włoch przyjechał na ten dzień specjalnie do Polski: "Witajże Bracie, dawno widziany, z dawna upragniony i oczekiwany".
Ks. gen. Pascual odprawił Mszę św. prosząc o dary Ducha św. na czas Kapituły Generalnej. Podczas homilii powiedział m.in., że mamy kochać świat, tak jak Bóg go kocha, Który "Syna Swego Jednorodzonego dał...". Mamy iść do świata z radością, ale po to, by DAWAĆ temu światu Boga.


ks. Pascual Chavez przełożony genrelany SDB


W sali obrad, w której ks. generał Chavez spotkał się z delegatkami Kapituły, wygłosił konferencję pt. "Prorocy nadziei dla chorego świata". Przypomniał, że istotą życia konsekrowanego nie jest to, co robimy, ale kim jesteśmy. Najważniejszą misją, jaką mamy wypełnić, jest "trwanie w Jego miłości" (J 15,9). Tylko w ten sposób ci, którzy są powołani, mogą osiągnąć pełnię radości: "to wam powiedziałem, aby radość moja w was była i aby radość wasza była pełna" (J 15,11); Mamy być znakiem obecności Boga w świecie - to jest przyszłość i sens życia konsekrowanego, mimo zagrożeń i tym bardziej, im tych zagrożeń dla życia zakonnego będzie więcej. Konferencja ks. Pascula to realne spojrzenie na rzeczywistość, jaka jest w świecie i we wspólnotach zakonnych, a zarazem żarliwe wołanie, by trwać przy Chrystusie i we wzajemnej komunii, a przez to apostołować pośród tych, którym brakuje nadziei. Pamiętając o Tym, do którego zmierzamy, już tu mamy promieniować szczęściem ludzi, którzy "mają Dom", bo dom nie jest tam, gdzie się mieszka, ale tam, gdzie się czujemy kochani.
Serdeczne pożegnanie z michalitkami, ks. generał Chavez zakończył słowami, jakimi św. Jana Bosko zwracał się do swoich wychowanków: "jesteście złodziejami, bo ukradliście mi serce"!
Ojciec Generał pobłogosławił wszystkie Siostry Delegatki relikwiami św. Jana Bosko, które podarował naszemu Zgromadzeniu. Ponadto każda z sióstr otrzymała medalik z relikwiami świętego z Turynu.

Na zakończenie pobytu w naszym domu generalnym, księża wraz z delegatkami udali się do Krypty sł. Bożej m. Anny Kaworek, by tam prosić o jej beatyfikację. Następnie salezjanie poszli na chwilę do Sanktuarium św. Michała Arch. i bł. Bronisława Markiewicza i do muzeum naszego Założyciela.
Ubogacone modlitwą i Słowem, jakie wczoraj i dziś zasiewali w nasze serca prelegenci - ks. Kazimierz Radzik - przełożony generalny Michalitów i ks. Pascual Chavez Villanueva - przełożony generalny Salezjanów, siostry delegatki rozpoczną jutro Kapitułę Sprawozdawczą.
TEKST KONFERENCJI, jaką wygłosił o. gen. Pascual Chavez Villanueva (tłum. ks. Marek Chrzan):


sala obrad Kapituły GeneralnejDodane przez sdawida dnia 20 luty 2013 23:56 · 0 Komentarzy · 9381 Czytań · Drukuj · PDF document
Komentarze
Brak komentarzy.
Dodaj komentarz
Zaloguj się, żeby móc dodawać komentarze.
Oceny
Dodawanie ocen dostępne tylko dla zalogowanych Użytkowników.

Proszę się zalogować lub zarejestrować, żeby móc dodawać oceny.

Brak ocen.
off
Wydarzenia
PonWtŚrCzwPiSoNie
1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31
Na dzisiaj
Losowa fotka
wizyta proboszcza
wizyta proboszcza
Jasełka w Miejscu Piastowym
Pomoc Shoutbox
Tylko zalogowani mogą dodawać posty w shoutboksie.

sMonika
15/03/2021 20:46
Relacja z Domu Samotnej Matki w Przemyślu w TVP 1
link
miedzy-ziemia-a-nie bem,14
032021,5242716 1


sMonika
30/11/2020 16:20
S. Dorota Burczyk-O zdalnej katechezie w Radio Fara
link
iwum-mp3/rtd-2020-1 1-24-a
ktywizacja_dzi eci_na_zdal
nej_katec hezie_sDorota-Bu
rczy k.mp3


sMonika
28/10/2020 11:33
Wywiad z s. Hiacyntą link

Archiwum
Logowanie
Nazwa Użytkownika

Hasło

Zapamiętaj mnieNie jesteś jeszcze naszym Użytkownikiem?
Kilknij TUTAJ żeby się zarejestrować.

Zapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.