Hide/Show Panels Hide/Show Panels
off

Z ŻYCIA RODZINY SALEZJAŃSKIEJ

Wydarzenia w Rodzinie SalezjańskiejPowstanie Konsulty Rodziny Salezjańskiej w Polsce. W sobotę 27 kwietnia 2013 roku na Jasnej Górze odbyło się pierwsze posiedzenie Konsulty Rodziny Salezjańskiej w Polsce, którą współtworzą reprezentanci przynależnych grup z wszystkich Inspektorii. Ustalono, ze celem spotkań ogólnopolskiej Konsulty będzie budowanie komunii i utrzymanie jedności ducha, a także pobudzanie do dialogu i braterskiej współpracy oraz zapewnianie stałej i skutecznej animacji grup tworzących Rodzinę Salezjańską. Pierwszym przewodniczącym Konsulty został wskazany Inspektor z Wrocławia ks. Alfred Leja. Zebrani ustalili, że posiedzenia odbywać się będą zwyczajowo raz w roku. Termin następnego zebrania Konsulty wyznaczono na dzień 26 kwietnia 2014 roku, również na Jasnej Górze.
Ojciec Generał, ks. Kazimierz Radzik w imieniu naszych Zgromadzeń wyraził wdzięczność Siostrom Salezjankom i Księżom Salezjanom za udział w uroczystościach związanych z przeżywaniem 100 rocznicy śmierci  bł. ks. Br. Markiewicza oraz za złożenie wizyty przez  Przełożonego Generalnego Towarzystwa Salezjańskiego, ks. Pascuala Chaveza w naszych Domach Macierzystych  w Miejscu Piastowym i za  otwarcie XVII Kapituły Generalnej Sióstr Michalitek. W trakcie obrad wiele miejsca poświęcono zapisom Karty Tożsamości Rodziny Salezjańskiej, a także zagadnieniom związanym z peregrynacją relikwii św. Jana Bosko i przygotowaniem do obchodów Jubileuszu 200-lecia jego urodzin. Podczas Mszy św. odprawionej w kaplicy Cudownego Obrazu Matki Bożej modliliśmy się o dobre przygotowanie i owocne przeżycie tych wydarzeń oraz o nowe i święte powołania do Rodziny Salezjańskiej, a także  o dobre rozeznanie potrzeb młodego człowieka. Rodzinna atmosfera, o którą tak bardzo troszczyli się św. Jan Bosko i  bł. ks. Markiewicz w swoich zakładach wychowawczych, była szczególnym rysem tego spotkania. Nasze Zgromadzenie reprezentowała s. Dolores Mermer, inspektorka do spraw wychowania.

Sympozjum "Dialogi o wychowaniu". W  dniu 13 kwietnia w budynku Wyższego Seminarium Duchownego Towarzystwa Salezjańskiego w Krakowie odbyło się pierwsze sympozjum w ramach cyklu "Dialogi o wychowaniu". Dialog pierwszy, który miał miejsce tego dnia, nosił tytuł: "Wychowywać po chrześcijańsku". W sympozjum wzięło udział około 200 uczestników. Byli to przede wszystkim nauczyciele, wychowawcy i rodzice, a także siostry michalitki z Jasła, Jedlicza i Miejsca Piastowego.
Na program sympozjum składały się Msza święta, seria wykładów i panel dyskusyjny. Otwarcia sympozjum dokonał przełożony krakowskiej inspektorii salezjanów, ks. Dariusz Bartocha. Wykłady na następujące tematy wygłosili:
prof. Wiesław Tarnowski: "Wychowanie a chrześcijaństwo",
ks. prof. Janusz Mastalski: "Flanelizacja wychowania";
ks. prof. Władysław Zuziak: "Wartości u podstaw wychowania";
dr hab. Piotr Mazur: "Wychowanie jako kształtowanie i integracja dynamizmu ludzkiego",
ks. dr hab.  Jan Niewęgłowski:  "Aktualność myśli pedagogicznej św. Jan Bosko. Perspektywa wychowania chrześcijańskiego".
Dziękujemy Księżom salezjanom za zaproszenie nas do udziału w sympozjum i gościnne przyjęcie. W spotkaniu uczestniczyły s. Dolores Mermer, s. Diana Jonczyk, s. Lucyna Goj.

Coroczne spotkanie Konsulty Rodziny Salezjańskiej Inspektorii Krakowskiej, odbyło się 16 marca 2013 r. tym razem w gościnnym Oświęcimiu.  W trakcie Nieszporów rozpoczynających spotkanie, wieczorne słówko do uczestników skierował ks. Bogdan Nowak r11; dyrektor Zakładu Salezjańskiego. Po kolacji wszyscy zostali zaproszeni do  obejrzenia komentarza do Wiązanki ks. Generała Pascualr17;a Chiavezr17;a na 2013 r.: "Wzorem Księdza Bosko r11; wychowawcy ofiarujmy młodzieży Ewangelię radości stosując pedagogię dobroci".
Drugi dzień spotkania KRS inspektorii krakowskiej został zainaugurowany wspólną Jutrznią. Dalszym obradom   przewodniczy Ksiądz Inspektor Dariusz Bartocha  podejmując  refleksję nad wybranymi punktami z "Karty Tożsamości Rodziny Salezjańskiej".
Zatrzymano się również nad następującymi tematami:
- relacja z Dni Duchowości Salezjańskiej w Rzymie
- dzielenie się doświadczeniami wspólnot tworzących Rodzinę Salezjańską
- informacje na temat peregrynacji relikwii św. Jana Bosco
- Magazyn "Don Bosco"  - zaproszenie do współtworzenia tego pisma
- "Dialogi o wychowaniu" /sympozjum/ - zaproszenie  
- Odbywający się we wrześniu Tydzień Wychowania r11; Rodzina Salezjańska została zaproszona do zaangażowania się w przygotowania.
Po obradach Dyrektor Zespołu Szkół Zawodowych Towarzystwa Salezjańskiego ks. Zenon Latawiec oprowadził uczestników spotkania po całym obiekcie Zakładu Salezjańskiego, rozpoczynając zwiedzanie w kościele pw. Matki Bożej Wspomożenia Wiernych. Spotkanie zakończono wspólną Eucharystią, pod przewodnictwem ks. Inspektora Dariusza Bartochy. W zastępstwie za s. Dolores Mermer w spotkaniu uczestniczyła s Agata Krupa.
Dodane przez smc dnia 02 maj 2013 22:22 · 0 Komentarzy · 6543 Czytań · Drukuj · PDF document
Komentarze
Brak komentarzy.
Dodaj komentarz
Zaloguj się, żeby móc dodawać komentarze.
Oceny
Dodawanie ocen dostępne tylko dla zalogowanych Użytkowników.

Proszę się zalogować lub zarejestrować, żeby móc dodawać oceny.

Brak ocen.
off
Wydarzenia
PonWtŚrCzwPiSoNie
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30
Na dzisiaj
Losowa fotka
ks.Markiewicz w rysunkach dzieci
ks.Markiewicz w rysunkach dzieci
Nadanie imienia SP nr 2 w Harcie
Pomoc Shoutbox
Tylko zalogowani mogą dodawać posty w shoutboksie.

sMonika
15/03/2021 20:46
Relacja z Domu Samotnej Matki w Przemyślu w TVP 1
link
miedzy-ziemia-a-nie bem,14
032021,5242716 1


sMonika
30/11/2020 16:20
S. Dorota Burczyk-O zdalnej katechezie w Radio Fara
link
iwum-mp3/rtd-2020-1 1-24-a
ktywizacja_dzi eci_na_zdal
nej_katec hezie_sDorota-Bu
rczy k.mp3


sMonika
28/10/2020 11:33
Wywiad z s. Hiacyntą link

Archiwum
Logowanie
Nazwa Użytkownika

Hasło

Zapamiętaj mnieNie jesteś jeszcze naszym Użytkownikiem?
Kilknij TUTAJ żeby się zarejestrować.

Zapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.