Hide/Show Panels Hide/Show Panels
off

Bł. Ks. B. Markiewicz wprowadził św. Michała Arch. na uczelnię

Dom Generalny
św. Michał ArchaniołW bieżącym 2013 roku Państwowa Wyższa Szkoła Techniczno-Ekonomiczna im. ks. Bronisława Markiewicza w Jarosławiu przeżywa 15-lecie utworzenia. Na świętowanie tej rocznicy zaproszeni zostali przedstawiciele Zgromadzeń michalickich. Po uroczystej Mszy św., której przewodniczył ks. bp Adam Szal, wszyscy uczestnicy jubileuszowego spotkania przeszli na dziedziniec uczelni, gdzie nastąpiło odsłonięcie i poświęcenie figury św. Michała Archanioła. Do ceremonii odsłonięcia zaproszeni zostali także przełożeni generalni naszych Zgromadzeń: m. Natanaela Bednarczyk i ks. Kazimierz Radzik. Ks. generałowi towarzyszył ks. Leszek Przybylski. Z ramienia sióstr michalitek zaproszona została s.Dawida Ryll, która wcześniej kilkakrotnie uczestniczyła w spotkaniach ze studentami PWSTE w Jarosławiu.
Dlaczego św. Michał Arch. został wybrany, by w poświęconej mu figurze patronował tej uczelni? "Są trzy powody - odpowiada prof. dr hab.Wacław Wierzbieniec, rektor PWSTE w Jarosławiu. Po pierwsze, jest to święty integralnie związany z patronem naszej uczelni, bł. Bronisławem Markiewiczem. Uczelnia nosi imię ks. Markiewicza, a ten błogosławiony wybrał św. Michała za patrona zakładanych przez siebie dzieł wychowawczych i zgromadzeń zakonnych."Któż jak Bóg" - zawołanie, jakie kryje się w imieniu św. Michała, to kwintesencja tego, co dotąd wymyśliła filozofia i co można dziś zaproponować światu. Po drugie, w Jarosławiu nie było od wielu lat żadnej figury św. Michała, mimo że przez stulecia św. Michał Arch. był patronem tego miasta. Podejmujemy w ten sposób zapomniane nieco dziedzictwo duchowe i kulturowe. Po trzecie, św. Michał Archanioł łączy w sobie nurty religijne i kulturowe Wschodu i Zachodu, a naszej uczelni bardzo zależy na tej jedności. Jarosław znajduje się na pograniczu kulturowym Polski i Ukrainy. Tutaj te wpływy się wzajemnie krzyżowały. Figura św. Michała jest zatem symbolem tego, co łączy, co jest bliskie obu kulturom: walki dobra ze złem, prawdy z nieprawdą. Ta walka dalej się toczy, a św. Michał Archanioł pomaga nam stawać po stronie dobra i prawdy."
Pan Rektor wyraził radość, że idąc na uczelnię, będzie "witany" przez św. Michała Archanioła. Z pewnością fakt, że tak czczony jest główny patron naszych Zgromadzeń, to wielka radość dla wszystkich michalitek i michalitów.
Po ceremonii poświęcenia figury w auli uczelni odbyło się posiedzenie Senatu i Konwentu.  Aula otrzymała imię Andrzeja Tadeusza Mazurkiewicza (1963-2008), który w znaczącym stopniu przyczynił się do powstania wyższej szkoły w tym mieście. Oprócz okolicznościowych adresów, zebrani wysłuchali krótkiej historii uczelni i zapoznani zostali z zasługami p. Andrzeja Mazurkiewicza.

Dodane przez cssma dnia 17 maj 2013 19:24 · 0 Komentarzy · 9541 Czytań · Drukuj · PDF document
Komentarze
Brak komentarzy.
Dodaj komentarz
Zaloguj się, żeby móc dodawać komentarze.
Oceny
Dodawanie ocen dostępne tylko dla zalogowanych Użytkowników.

Proszę się zalogować lub zarejestrować, żeby móc dodawać oceny.

Brak ocen.
off
Wydarzenia
PonWtŚrCzwPiSoNie
1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31
Na dzisiaj
Losowa fotka
Koprzywnica
Koprzywnica
niedziele powolaniowe
Pomoc Shoutbox
Tylko zalogowani mogą dodawać posty w shoutboksie.

sMonika
15/03/2021 20:46
Relacja z Domu Samotnej Matki w Przemyślu w TVP 1
link
miedzy-ziemia-a-nie bem,14
032021,5242716 1


sMonika
30/11/2020 16:20
S. Dorota Burczyk-O zdalnej katechezie w Radio Fara
link
iwum-mp3/rtd-2020-1 1-24-a
ktywizacja_dzi eci_na_zdal
nej_katec hezie_sDorota-Bu
rczy k.mp3


sMonika
28/10/2020 11:33
Wywiad z s. Hiacyntą link

Archiwum
Logowanie
Nazwa Użytkownika

Hasło

Zapamiętaj mnieNie jesteś jeszcze naszym Użytkownikiem?
Kilknij TUTAJ żeby się zarejestrować.

Zapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.