Hide/Show Panels Hide/Show Panels
off

Pielgrzymowanie w Kanadzie

nasza barka

do Midland31 Piesza Pielgrzymka Polonii Kanadyjskiej do Midland trwała od 5 do 11 sierpnia br. Wzięło w niej udział ok. 600 pielgrzymów, w tym bardzo duża grupa młodzieży. Pielgrzymka wyruszyła z kościoła św. Patryka w Wildfield (Brampton). W tym roku do pielgrzymów dołączyła także s. Dawida Ryll. Została ona zaproszona przez Jana Żurakowskiego - organizatora i przewodnika pielgrzymki,a zarazem świeckiego kustosza sanktuarium. Organizatorowi zależało, aby pośród pielgrzymów były osoby powołane do życia konsekrowanego i aby mówiły na temat powołania. Wierzył on bowiem, że na ziemi kanadyjskiej Bóg także powołuje do swojej szczególnej służby, ale ziarno powołania bywa zagłuszane przez sprawy tego świata.

Pielgrzymkę stanowiły trzy grupy (czerwona, zielona, niebieska). W każdej z nich dane było siostrze głosić świadectwo i dzielić się refleksją na temat wiary. Wspólne modlitwy, modlitewne rozważania, indywidualne rozmowy i spotkania w grupach, wypełniały siostrze czas pielgrzymowania. Na trudy pielgrzymki składały się nie tylko codziennie pokonywane kilometry po górkach i dolinach kanadyjskich dróg, ale też spanie w namiotach, "oszczędna" toaleta w miskach lub przy kranikach, sporządzanie sobie posiłków na śniadanie i lunch. Wieczorem na ogół pielgrzymki otrzymywali ciepłą zupę lub inne posiłki, ofiarowane przez różne grupy lub organizacje. Radość pielgrzymowania dopełniały wieczorne "koncerty", jak też modlitwy indywidualne przed Najświętszym Sakramentem, wystawionym w "namiocie spotkania", w pewnej odległości od obozowiska, aby można było w ciszy stanąć przed Panem.

W tegorocznej pielgrzymce szło 6 kapłanów, 1 kleryk, 6 sióstr zakonnych, w tym dwie pracujące w Kanadzie, trzy w USA i jedna, która przyleciała z Polski. Obecność tych osób była bardzo doceniana przez pielgrzymów i naprawdę bardzo potrzebna. Pielgrzymi każdego dnia łączyli się z Polonią w Ontario przez radio - Katolickie Studio Młodych. O relacje i refleksje na antenie poproszona została także s. Dawida.

W Midland do pieszej pielgrzymki dołączyli się także pielgrzymi rowerowi, którzy jechali z London pod opieką ks. Eugeniusza Dziedzica. Na uroczystości odpustowe dotarło setki innych pielgrzymów, którzy przybyli autokarami i samochodami osobowymi. Pośród nich był także ks. biskup Tadeusz Kondrusiewicz z Białorusi, który przeszedł ostatni odcinek drogi pieszo, a na uroczystościach wygłosił wzruszające, płomienne kazanie.

Piesza Pielgrzymka do Midland zrodziła się w sercach małej grupy Polaków z parafii św. Teresy w Toronto. Szukali oni sposobu, w jaki mogliby się duchowo połączyć z przyjaciółmi w Polsce. Jednym z pomysłów było zorganizowanie pielgrzymki do Sanktuarium. Wszystko zaczęło się od jednodniowej "pielgrzymki" samochodowej, ale w drodze powrotnej ktoś zapytał, czy nie byłoby chętnych na pieszą pielgrzymkę. Od czasu pierwszej pieszej pielgrzymki do Sanktuarium Męczenników Kanadyjskich minęło już 31. Była ona wzorowana na pieszej pielgrzymce, jaką każdego roku podejmują Polacy udający się na Jasną Górę w Częstochowie.
Dodane przez cssma dnia 17 sierpień 2013 12:55 · 0 Komentarzy · 8578 Czytań · Drukuj · PDF document
Komentarze
Brak komentarzy.
Dodaj komentarz
Zaloguj się, żeby móc dodawać komentarze.
Oceny
Dodawanie ocen dostępne tylko dla zalogowanych Użytkowników.

Proszę się zalogować lub zarejestrować, żeby móc dodawać oceny.

Brak ocen.
off
Wydarzenia
PonWtŚrCzwPiSoNie
1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
Na dzisiaj
Losowa fotka
Pełnatycze
Pełnatycze
niedziele powolaniowe
Pomoc Shoutbox
Tylko zalogowani mogą dodawać posty w shoutboksie.

sMonika
15/03/2021 20:46
Relacja z Domu Samotnej Matki w Przemyślu w TVP 1
link
miedzy-ziemia-a-nie bem,14
032021,5242716 1


sMonika
30/11/2020 16:20
S. Dorota Burczyk-O zdalnej katechezie w Radio Fara
link
iwum-mp3/rtd-2020-1 1-24-a
ktywizacja_dzi eci_na_zdal
nej_katec hezie_sDorota-Bu
rczy k.mp3


sMonika
28/10/2020 11:33
Wywiad z s. Hiacyntą link

Archiwum
Logowanie
Nazwa Użytkownika

Hasło

Zapamiętaj mnieNie jesteś jeszcze naszym Użytkownikiem?
Kilknij TUTAJ żeby się zarejestrować.

Zapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.