Hide/Show Panels Hide/Show Panels
off

Konsulta Rodziny Salezjańskiej w Polsce

Konsulta Rodziny Salezjańskiej w PolsceDrugie spotkanie Konsulty Rodziny Salezjańskiej w Polsce miało miejsce w Częstochowie dnia 10 maja 2014 r. Uczestniczyli w nim przedstawiciele wszystkich gałęzi Rodziny Salezjańskiej obecnych w Polsce.
Dobre doświadczenia
Konsulta dokonała  podsumowania wydarzeń, które można odczytać jako znaki jedności Rodziny Salezjańskiej w Polsce:
- udział członków wszystkich gałęzi RS w peregrynacji relikwii Księdza Bosko w roku 2013;
- liczny udział wszystkich gałęzi RS w uroczystym dziękczynieniu za peregrynację relikwii, które miało miejsce w Częstochowie dnia 26.10.2013 r. W ramach tej uroczystości odsłonięta została na Jasnej Górze tablica z aktem oddania Narodu Polskiego Niepokalanemu Sercu Maryi, którego 8 września 1946 roku na Jasnej Górze dokonał salezjanin Prymas Polski August Hlond. W tym wydarzeniu uczestniczyło około 1000 osób.
- owocne spotkania konsult RS w poszczególnych inspektoriach.
Zebrani podzielili się doświadczeniami uczestnictwa w życiu i posłannictwie Rodziny Salezjańskiej /spotkania formacyjne, sympozja, inicjatywy wychowawcze i pastoralne/.
Kapituła Generalna 27
Ks. Alfred F. Leja złożył krótką relację z przebiegu Kapituły Generalnej 27 salezjanów, która zakończyła się w Rzymie 12.04.2014 r. Przypomniał zasadniczy temat Kapituły: Świadkowie ewangelicznego radykalizmu. Salezjanie mają być ewangelizatorami i wychowawcami poprzez realizację trzech wymiarów powołania salezjańskiego:
- zakorzenienie w Jezusie Chrystusie /mistycy w Duchu/;
- ewangeliczne promieniowanie życia wspólnotowego /prorocy braterstwa/;
- poświęcenie życia ludziom młodym /słudzy młodzieży/.
Kapituła dokonała  wyboru nowego przełożonego generalnego salezjanów. Dziesiątym następcą Księdza Bosko został ks. Angel Fernandez Artime, pochodzący z Hiszpanii.
Ważnym ustaleniem Kapituły jest zmiana Konstytucji salezjańskich w punkcie dotyczącym Rodziny Salezjańskiej. Dotychczas opiekę nad RS sprawował wikariusz przełożonego generalnego.  KG 27 troskę o Rodzinę Salezjańską powierzyła Księdzu Generałowi, który powoła specjalny sekretariat do spraw RS.
Jubileusz 200 lecia urodzin Księdza Bosko
Cała Rodzina Salezjańska przygotowuje się do uroczystych obchodów dwusetnej rocznicy urodzin Księdza Bosko. W poszczególnych inspektoriach SDB i FMA planowane są obchody rocznicowe, w które włączą się wszystkie gałęzie RS. Salezjanie zwrócili się do Episkopatu Polski z prośbą, aby Ksiądz Bosko był patronem Tygodnia Wychowania w roku 2015. Centralne uroczystości jubileuszowe przewidziane są w dniu 20.06.2015 r. W najbliższym czasie księża inspektorzy ustalą miejsce tego świętowania.
Światowe Dni Młodzieży 2016
Salezjanie zostali zaproszeni przez biskupów Polski do współpracy w przygotowaniu Światowych Dni Młodzieży, które z woli Papieża Franciszka w roku 2016 obchodzone będą w Krakowie.  Udział w przygotowaniach jest poważnym wyzwaniem dla całej RS, ale również wyrazem zaufania Kościoła.
Obszary problemowe i wyzwania
W ostatniej części spotkania Konsulty uczestnicy podzielili się swymi doświadczeniami, niepokojami i nadziejami w realizacji charyzmatu Rodziny Salezjańskiej. Wydaje się, że rysem mentalności współczesnej jest tymczasowość i akcyjność, co sprawia, że wiele osób dobrej woli, nawet często angażujących się na zasadzie wolontariatu, ma trudność z rozumieniem swego życia jako powołania; w tym kontekście potrzeba nam wiele długomyślności i cierpliwości w promowaniu tożsamości salezjańskiej i powołań do różnych gałęzi RS. Członkowie Konsulty zwrócili uwagę na ważność i konieczność formacji w ścisłym znaczeniu. Jeśli nie formujemy się w ramach RS, to nie możemy na ludzi liczyć. Spore oczekiwania wyrażono wobec salezjanów, którzy powinni być liderami formacji w RS.
Ks. Generał Kazimierz Radzik podkreślił owocność peregrynacji figury św. Michała Archanioła. Peregrynacja była pierwotnie planowana na okres jednego roku, ale pragnienie nawiedzenia ze strony wielu parafii i wspólnot przedłuży ją na kilka lat, za co należy Bogu dziękować.
Ustalono, iż  następne posiedzenie Konsulty odbędzie się w dniu 18.04.2015 r. w Miejscu Piastowym.

ks. Alfred F. Leja SDB
Przewodniczący Konsulty


Spotkanie w Częstochowie


Dodane przez smc dnia 22 maj 2014 21:16 · 0 Komentarzy · 7239 Czytań · Drukuj · PDF document
Komentarze
Brak komentarzy.
Dodaj komentarz
Zaloguj się, żeby móc dodawać komentarze.
Oceny
Dodawanie ocen dostępne tylko dla zalogowanych Użytkowników.

Proszę się zalogować lub zarejestrować, żeby móc dodawać oceny.

Brak ocen.
off
Wydarzenia
PonWtŚrCzwPiSoNie
1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
Na dzisiaj
Losowa fotka
Chórzyści w gotowości
Chórzyści w gotowości
Święto Patronalne
Pomoc Shoutbox
Tylko zalogowani mogą dodawać posty w shoutboksie.

sMonika
15/03/2021 20:46
Relacja z Domu Samotnej Matki w Przemyślu w TVP 1
link
miedzy-ziemia-a-nie bem,14
032021,5242716 1


sMonika
30/11/2020 16:20
S. Dorota Burczyk-O zdalnej katechezie w Radio Fara
link
iwum-mp3/rtd-2020-1 1-24-a
ktywizacja_dzi eci_na_zdal
nej_katec hezie_sDorota-Bu
rczy k.mp3


sMonika
28/10/2020 11:33
Wywiad z s. Hiacyntą link

Archiwum
Logowanie
Nazwa Użytkownika

Hasło

Zapamiętaj mnieNie jesteś jeszcze naszym Użytkownikiem?
Kilknij TUTAJ żeby się zarejestrować.

Zapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.