Hide/Show Panels Hide/Show Panels
off

Kolonie dla dzieci w Kamerunie

Z Misji
Kolonie w KamerunieNGUELEMENDOUKA. Wakacyjne kolonie dzieci w Kamerunie zgromadziły w tym roku ok. 1500 dzieci. Odbywały się po kilka dni w pięciu sektorach parafii Nguelemndouka: w Azomekout, Baditum, Badouma, Imbet i Nkolbana, w rozpiętości czasowej ponad dwóch tygodni.S. Immakulata wraz z animatorami przemieszczała się co kilka dni w inny sektor, aby przygotować teren, pomoce oraz zorganizować kuchnię i w ten sposób objąć "kolonijną" radością jak najwięcej dzieci. Większość z nich nie wiedziała nawet, co to jest kolonia wakacyjna. Były jej uczestnikami po raz pierwszy. Rankiem uczestnicy zbierali się na Mszę św., choć nie wszystkim udawało się dotrzeć na czas. Ci mieszkający bliżej przybywali na godzinę ósmą rano i wtedy rozpoczynały się zajęcia. Najpierw było przygotowanie liturgii, która miała charakter świąteczny. Dzieci w towarzystwie starszych śpiewały Bogu pieśni chwały i dziękczynienia za wszystkie Jego dobrodziejstwa..Po Mszy św. trwającej blisko 2 godz. miały miejsce śpiewy, tańce, gry sprawnościowe w terenie. Wśród nich szczególną popularnością cieszyło się przeciąganie liny przez poszczególne wioski.Gra przybierała na sile, gdy s. Immakulata lub ks. Darek wspomagali wioskę będącą  "w zagrożeniu". Były także rzuty kulą, "łowienie kaczek", bieg w workach, strzelanie strzałą itp. Darmowy udział w kiermaszu był nie lada niespodzianką, a wiele radości i krzyku sprawiał spadający na dzieci "deszcz cukierków i ciastek", którego sprawcami byli animatorzy. Po zabawach serwowany był posiłek przygotowany przez mamy. z poszczególnych sektorów. Dzieci zajadały się fasolą, rybami, mięsem z maniokiem, bananami czy ryżem. Po Krótkim odprężeniu po obiedzie miały miejsce pogadanki na temat "zdrowia dzieci". Tu dzieci zaskakiwały swoim myśleniem, co wskazywało, że pouczenia trafiały do ich uszu. Potem następowały rozgrywki sportowe: piłka nożna dla chłopców i ręczna dla dziewcząt. W końcu - oczekiwana chwila: rozdanie upominków /pasta do zębów, szczoteczki, cukierki, piłki, zeszyty, ołówki, torby i inne przybory szkolne. Z kolonii skorzystały nie tylko dzieci, ale także ich rodzice. Mamy zajmujące się kuchnią były bardzo zadowolone z otrzymanego mydła i ... lalek.
O tym, jak ważnym doświadczeniem były te dni świadczą wypowiedzi ich uczestników. Oto niektóre z nich:
-O, nigdy nie miałem okazji szczotkować zębów pastą! A teraz ta okazja została mi dana.
- W domu jemy 10-ro z jednego talerza, a tu dzisiaj ja sam przed dużym daniem - mięso, ryż, groch! Jemy dobrze tylko w wielkie święta (Boże Narodzenie, Wielkanoc).
-Panie, jaka to łaska dla mnie dzisiaj mieć prawdziwą piłkę i strój sportowy! Przedtem grałem w kalesonkach i mając do kopania pomarańcz albo pestkę z mango.
     Dziękujemy szczególnie serdecznie P. Elżbiecie Stec z Siemiatycz oraz P. Annie Markowskiej z Częstochowy za sponsorowanie tych niezapomnianych, szczęśliwych dni i za przysłane dary, szczoteczki do zębów i pasty, i inne, które sprawiły dzieciom tyle radości. Wszystkim, którzy pamiętają o nas w modlitwie, wspierają nas ofiarą i wyrzeczeniem niech Pan Bóg błogosławi i uczyni owocnym wszelkie ich działania.    
Siostra Immakulata i animatorzyDodane przez smc dnia 29 sierpień 2014 17:31 · 0 Komentarzy · 10161 Czytań · Drukuj · PDF document
Komentarze
Brak komentarzy.
Dodaj komentarz
Zaloguj się, żeby móc dodawać komentarze.
Oceny
Dodawanie ocen dostępne tylko dla zalogowanych Użytkowników.

Proszę się zalogować lub zarejestrować, żeby móc dodawać oceny.

Brak ocen.
off
Wydarzenia
PonWtŚrCzwPiSoNie
1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31
Na dzisiaj
Losowa fotka
prosto z Kamerunu
prosto z Kamerunu
imieniny Matki Generalnej
Pomoc Shoutbox
Tylko zalogowani mogą dodawać posty w shoutboksie.

sMonika
15/03/2021 20:46
Relacja z Domu Samotnej Matki w Przemyślu w TVP 1
link
miedzy-ziemia-a-nie bem,14
032021,5242716 1


sMonika
30/11/2020 16:20
S. Dorota Burczyk-O zdalnej katechezie w Radio Fara
link
iwum-mp3/rtd-2020-1 1-24-a
ktywizacja_dzi eci_na_zdal
nej_katec hezie_sDorota-Bu
rczy k.mp3


sMonika
28/10/2020 11:33
Wywiad z s. Hiacyntą link

Archiwum
Logowanie
Nazwa Użytkownika

Hasło

Zapamiętaj mnieNie jesteś jeszcze naszym Użytkownikiem?
Kilknij TUTAJ żeby się zarejestrować.

Zapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.