Hide/Show Panels Hide/Show Panels
off

ROK ŻYCIA KONSEKROWANEGO W ARCHIDIECEZJI PRZEMYSKIEJ

RZK PrzemyslROK ŻYCIA KONSEKROWANEGO
W ARCHIDIECEZJI PRZEMYSKIEJ
30 listopada 2014 r. - 02.02. 2016 r.


Po ogłoszeniu przez Ojca św. Roku Życia Konsekrowanego, ks. prałat Józef Bar - wikariusz biskupi ds. życia zakonnego zorganizował spotkanie sióstr referentek zakonnych naszej archidiecezji - s. Joeli Głogowskiej i s. Dawidy Ryll oraz ks. Jana Seremaka CSMA, który reprezentował zgromadzenia męskie. Po wspólnej naradzie podjęte zostały inicjatywy, które wytyczały nasze działania w tym szczególnym roku. Niektóre z nich udało się zrealizować w pełni, inne częściowo. Do zaplanowanych wydarzeń dołączyły się także te, których nie sposób było zaplanować lub przewidzieć lub do których zostaliśmy zapraszani w trakcie minionego roku. W poniższych punktach ujęte zostały te wydarzenia, na ile się dało w sposób chronologiczny.

1.    Cykl audycji w Radio Fara o zakonach i zgromadzeniach zakonnych, działających na terenie archidiecezji przemyskiej. W czasie audycji możliwość telefonicznego kontaktu słuchaczy z zakonnikami obecnymi w studio. Do tej pory zaprezentowało się 25 Zgromadzeń zakonnych, pozostałe będą miały czas na antenie w bieżącym roku kalendarzowym.
2.    Cykl artykułów prasowych w "Niedzieli Przemyskiej", prezentujących wszystkie zgromadzenia zakonne, które mają swoje placówki na terenie archidiecezji (kolejność alfabetyczna.  Zaprezentowane zostały 42 rodziny zakonne (męskie i żeńskie), w tym dwie, które mają związki z archidiecezją, ale obecnie nie pracują na tym terenie. Tylko na temat jednego Zgromadzenia, które pracuje na terenie naszej Archidiecezji, nie udało się umieścić artykułu w "Niedzieli".
3.    Prezentacje Zgromadzeń w parafiach. Zgromadzenia będą przyporządkowane poszczególnym dekanatom, a Księża Dziekani otrzymają adresy tych Zgromadzeń, z którymi mogą umówić się na spotkania w parafiach. Korzystały Zgromadzenia zaproszone przez księży proboszczów danej diecezji (zaproszeń, niestety, nie było zbyt wiele i w większości parafii Archidiecezji nie odbyły się tzw. "Niedziele powołaniowe".
4.    Dzień Życia Konsekrowanego - 02.02. obchody w Starej Wsi. Przewodniczył im ks. Arcybiskup Józef Michalik. W spotkaniu wzięło udział blisko 400 zakonników i sióstr różnych Zgromadzeń. Przygotowaniem liturgii i agapy zajęły się Zgromadzenia: Ojców Jezuitów, Sióstr Służebniczek Starowiejskich i Sióstr Zawierzanek.
5.    "Dzień Życia Konsekrowanego" - w parafiach, gdzie pracują zakonnicy/ siostry zakonne: 01.02. 2015, niedziela, 1 Msza św. w intencjach osób konsekrowanych, pracujących w danej parafii, odnowienie ślubów zakonnych, życzenia parafian. W miarę możliwości uczestniczący w tej Mszy świętej zaproszeni są na skromny/symboliczny poczęstunek (np. wyrobami zakonnymi). Dni takie odbyły się w większości parafii, w których pracują zakonnicy (ale niestety, nie we wszystkich); sposób organizacji tych obchodów był bardzo różny - od pięknej liturgii z ponowieniem ślubów zakonnych podczas Mszy św., serdecznych życzeń i kwiatów dla osób zakonnych, a niekiedy też planowanego "poczęstunku", po zaledwie wspomnienie w czasie ogłoszeń parafialnych.
6.    Udział Sióstr zakonnych w Spotkaniu Młodzieży Archidiecezji Przemyskiej 27-29 marca 2015 r. w Brzozowie i okolicznych parafiach - zaangażowało się 76 sióstr zakonnych różnych Zgromadzeń całej Archidiecezji. Siostry służyły jako animatorki grup, animatorki muzyczne, diakonia modlitewna lub po prostu towarzyszyły młodzieży w różnych punktach programu.
7.    "Dzień Życia Konsekrowanego" w dniu powołaniowym Przemyskiej Pieszej Pielgrzymki na Jasną Górę - 11 lipca. We wszystkich grupach pielgrzymkowych - prelekcje, świadectwa, modlitwy prowadzone przez osoby konsekrowane, uczestniczące w pielgrzymce.
13 lipca w Sokolnikach siostry michalitki wraz z młodzieżą z Katolickiej Świetlicy Profilaktyczno-Wychowawczej z Przemyśla poprowadziły nabożeństwo pokutne dla wszystkich grup pieszej pielgrzymki. Pokutny charakter nabożeństwa prowadził do żalu z powodu zerwania przez grzech przyjaźni z Bogiem i odnowienia wdzięczności Bogu za Jego wierną miłość, którą obdarzył nas w sakramencie Chrztu świętego i nieustannie odnawia z nami przymierze, przebaczając nam nasze grzechy.
8.    Pielgrzymka przełożonych zakonnych i innych sióstr do Sanktuarium św. Andrzeja Boboli w Strachocinie - 30 maj 2015. W pielgrzymce autokarowej wzięło udział 140 sióstr z różnych Zgromadzeń. Pielgrzymce przewodniczył ks. prałat Józef Bar, wikariusz biskupi ds. życia zakonnego.  W program pielgrzymki weszło nabożeństwo Drogi Krzyżowej, odprawione przy stacjach na tzw. Bobolówce, Msza św. w Sanktuarium św. Andrzeja Boboli i koncert w wykonaniu kwartetu Akord z Filharmonii z Tarnopola (Ukraina).
9.    WEEKEND w Klasztorze. Program "otwartych drzwi" dla kobiet w wieku 18-35 lat z danej parafii, które chciałyby spędzić ten czas włączając się w rytm życia zakonnego w danym domu zakonnym (informacje w parafiach na folderach i z ambony). W programie wzięły udział chętne osoby, które zgłosiły się do referentki. Zostały one skierowane do wybranych przez siebie domów zakonnych, które wyraziły zgodę przyjęcie zgłoszonych osób (m.in. siostry Michalitki w Miejscu Piastowym i ojcowie Bernardyni w Leżajsku) .
10.    Sztafeta młodych pt. "Za klasztorną furtą". Zorganizowane grupy młodzieży studenckiej lub licealnej w ramach jednodniowej "wycieczki przedmiotowej" -  wizyta w kilku pobliskich domach zakonnych różnych Zgromadzeń. Sztafetę zorganizowała m.in. katechetka szkół średnich - siostra służebniczka w Jarosławiu i podzieliła się bardzo pozytywnymi wrażeniami z tego typu inicjatywy, z której skorzystały jej uczennice.
11.    Przyjęcie pieszej pielgrzymki osób konsekrowanych w z diec. zamoysko-lubaczowskiej - lipiec 2015 r. Siostry zakonne z przemyskich domów przyjmowały na nocleg pielgrzymujące z Zamościa siostry różnych zgromadzeń. Na przedmieściach Przemyśla oczekiwałyśmy na pielgrzymów, po czym modliłyśmy się wraz z nimi w przemyskiej Katedrze, a następnego dnia niektóre z sióstr naszej archidiecezji dołączyły do pielgrzymki i udały się pieszo do Kalwarii Pacławskiej.
12.    Piesza pielgrzymka Pruchnik - Przemyśl z relikwiami założycieli (12.09.2015 r.) Przedstawiciele zakonów i zgromadzeń zakonnych naszej Archidiecezji, które wyraziły gotowość włączenia się w Michalicką Pielgrzymkę Młodzieży z Pruchnika do Przemyśla, organizowaną corocznie w intencji powołań, przeszli ulicami Przemyśla. Zakonnicy nieśli relikwie świętych i błogosławionych założycieli lub członków swoich rodzin zakonnych, jak też proporce, które zawierały wizerunek i imię świętego, których relikwie niesiono, jak też nazwę Zgromadzenia/Zakonu, którego przedstawiciele szli w pielgrzymce. W pielgrzymkę włączyły się też siostry obrządku greko-katolickiego.
13.    Pielgrzymka Osób Konsekrowanych na Jasną Górę - organizowana przez Konsultę, była również reprezentowana przez Zgromadzenia naszej Archidiecezji.
14.    Prezentacja poezji osób konsekrowanych w przemyskim miesięczniku "Nasz Przemyśl" - poezja siostry Dawidy Ryll (michalitki) i siostry Marii Elżbiety Szulikowskiej (sługi Jezusa). Inicjatorem tych publikacji był ks. prał. Józef Bar - wikariusz biskupi ds. życia zakonnego.
15.     Udział w Pielgrzymce Róż Różańcowych 26.09. 2015 - w Miejscu Piastowym, w której wzięło udział ok. 60 sióstr zakonnych.
16.    6 styczeń 2016 r. - udział w Orszaku Trzech Króli. W każdym z czterech miast naszej Archidiecezji, w których odbyły się orszaki, licznie brały udział siostry zakonne. W Przemyślu uczestniczyło około 40 sióstr, które przybyły wraz ze swoimi podopiecznymi. W tym roku szły na czele orszaku, tuż za "gwiazdą", w zwartej, widocznej grupie, by podkreślić swoją obecność w Roku Życia Konsekrowanego.
17.     02 luty 2016 - uroczyste zakończenie Roku Życia Konsekrowanego w Przemyskiej Katedrze. Spotkanie rozpoczęło się w kościele ojców Karmelitów adoracją dziękczynną, po czym wraz z księdzem biskupem Stanisławem Jamrozkiem zakonnicy (w liczbie blisko 450) przeszli do Katedry. Mszę św. sprawowali wszyscy trzej biskupi naszej Archidiecezji, homilię wygłosił o. Stefan Skórnóg OCD, a klerycy przemyskiego WSD chóralnym śpiewem uświetniali liturgię. Po Eucharystii odbyła się Agapa w auli Wyższego Seminarium Duchownego, przygotowana głównie przez WSD przy udziale sióstr zakonnych.
18.    W czasie obchodów 2 lutego 2015 i 2016 zbierane były datki od żeńskich zgromadzeń czynnych na rzecz klasztorów klauzurowych, które istnieją na terenie naszej Archidiecezji (karmelitanki i dwa klasztory benedyktynek). W roku 2015 zebrano w tym dniu łącznie 6 250 zł, a w roku 2016 r11; 8100 zł.
19.    Tak, jak i w innych latach, w naszej Archidiecezji odbywa się systematyczna formacja sióstr przełożonych i innych sióstr zakonnych. Co miesiąc od października do maja siostry słuchają konferencji, uczestniczą we Mszy św., we wspólnej adoracji Najświętszego Sakramentu w kaplicy WSD w Przemyślu oraz w Domu Macierzystym Sióstr Michalitek w Miejscu Piastowym  (ze względu na odległości istnieje podział  na dwa rejony naszej Archidiecezji); w dniach spotkań formacyjnych mamy okazję wspólnie dziękować Bogu za beatyfikacje, jubileusze i inne ważne wydarzenia, jakie przeżywają poszczególne zgromadzenia zakonne.


Sprawozdanie sporządziła s. Dawida Ryll - referentka okręgu przemyskiego.

29.02.2016 r.

RZK P

RZK PZ

RZK prz

Dodane przez sMonika dnia 21 marzec 2016 15:17 · 0 Komentarzy · 5951 Czytań · Drukuj · PDF document
Komentarze
Brak komentarzy.
Dodaj komentarz
Zaloguj się, żeby móc dodawać komentarze.
Oceny
Dodawanie ocen dostępne tylko dla zalogowanych Użytkowników.

Proszę się zalogować lub zarejestrować, żeby móc dodawać oceny.

Brak ocen.
off
Wydarzenia
PonWtŚrCzwPiSoNie
1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
Na dzisiaj
Losowa fotka
Koprzywnica
Koprzywnica
niedziele powolaniowe
Pomoc Shoutbox
Tylko zalogowani mogą dodawać posty w shoutboksie.

sMonika
15/03/2021 20:46
Relacja z Domu Samotnej Matki w Przemyślu w TVP 1
link
miedzy-ziemia-a-nie bem,14
032021,5242716 1


sMonika
30/11/2020 16:20
S. Dorota Burczyk-O zdalnej katechezie w Radio Fara
link
iwum-mp3/rtd-2020-1 1-24-a
ktywizacja_dzi eci_na_zdal
nej_katec hezie_sDorota-Bu
rczy k.mp3


sMonika
28/10/2020 11:33
Wywiad z s. Hiacyntą link

Archiwum
Logowanie
Nazwa Użytkownika

Hasło

Zapamiętaj mnieNie jesteś jeszcze naszym Użytkownikiem?
Kilknij TUTAJ żeby się zarejestrować.

Zapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.