Hide/Show Panels Hide/Show Panels
off

75 lat działaności michalitek w Szydłowcu

75 lat działalności Sióstr michalitek w Szydłowcu
Opracowanie s. Roberta Prokopowicz

Michalicka placówka w Szydłowcu sięga korzeniami czasu II wojny światowej.

Panorama Szydłowca

Był prawie koniec 1942 dokładnie 15 grudnia, kiedy siostry dotarły na teren szydłowieckiej parafii pod wezwaniem św. Zygmunta, by nieść pomoc ofiarom wojny szczególnie dzieciom. Tutaj Państwowy Komitet Opieki Społecznej zakładał nową placówkę przedszkolną i kuchnię dla najbiedniejszych. Siostry Michalitki były już znane z takiej pracy na terenie ziemi radomskiej pracowały w Radomiu, Jastrzębiu, Skaryszewie, dlatego Komitet  chciał, by na terenie parafii ks. Dziekana Jana Węglickiego, siostry podjęły podobną działalność. Pierwszymi michalitkami w tej parafii były: s. Anna Rogosz, s.   Gabriela Sporniak, s. Henryka Mścisz i s. Augustyna Borys.

Pierwsze michalitki w Szydłowcu

Komitet przydzielił stary, pożydowski dom, w którym przewidziano prowadzenie dwuoddziałowego przedszkola dla 80 dzieci i mieszkanie dla Sióstr.

75 lat w Szydłowcu

Dom był bardzo zniszczony, wspomina s. Anna Rogosz, moment wejścia do domu: "Weszłyśmy do środka, a tu pustka, brud, żadnych mebli, nic, nic oprócz robactwa,  ...  oprócz naszych serc i pustych rak do pracy ...,  Komitetu głowa nie bolała z czego mamy żyć, zostawili nas w tej nędzy". Po  dwóch tygodniach dom nadawał się do zamieszkania i pracy z dziećmi. W tych zmaganiach wspierał nas ks. dziekan Węglicki, księża wikariusze i parafianie. Nie długo jednak dom służył potrzebującym, okupanci wyrzucili siostry i zajęli budynek z całym zgromadzonym mieniem. Siostry nie poddając się, szukały innego domu, gdyż nie mogły zostawić dzieci i ubogich. Znalazłszy nowe mieszkanie trzeba było zacząć od początku.

Wojenna ochronka

Praca z dziećmi odbywała się w ciężkich warunkach,  80 podopiecznych w jednej sali cały dzień, brak podwórka, ogrodu, wody i żywności. 

wojenne przedszkole

Oprócz zajęć z dziećmi w przedszkolu, siostry prowadziły  kuchnie dla ubogich i uchodźców z Warszawy wydając ponad 2 tys. posiłków dziennie. Prowadziły  również przytułek dla starców.  

kuchnia dla ubogich

opieka nad starszymi osobami

Ponadto, zajmowały się bielizną kościelną, wystrojem ołtarzy,

posługa w zakrystii

Koniec wojny dawał nadzieję na lepsze czasy.  Wraz z rozpoczęciem nauki w szkołach siostry podjęły naukę religii w szkole powszechnej i czasowo w szkole zawodowej męskiej

katechizacja

katecheza w szkole zawodowej

Radość z nowej pracy z dziećmi i młodzieżą, okazała się, krótka. Skończyła się jedna wojna, a rozpoczynała się następna to, jest wojna ideologiczna. Od 1945 do 1961 naród polski został objęty programową ateizacją, nastąpiły kontrole i nadzór  również we wszystkich placówkach oświatowo - wychowawczych,  od 1961 owe placówki zostały przekształcone w instytucje świeckie, a duchowieństwo poddawane  represjom przez władze państwowe. Te fakty nie ominęły sióstr z Szydłowca.
I tak w 1949 siostry zostały odsunięte od pracy z dziećmi w przedszkolu i wysiedlone z domu, równocześnie zlikwidowano dom starców. Siostrom Zarząd Miejski przydzielił  pokój z kuchnią w którym miało zamieszkać 5 sióstr. Po krótkim czasie znów zmieniono siostrom mieszkanie, od 1942 do 1951 były 6 razy przesiedlane. Ostatnim miejscem przesiedlanych sióstr był dom

dom sióstr w Szydłowcu

na ul. Kilińskiego 22, na zewnątrz okazały lecz w środku zagrzybiony i zarobaczony. Tutaj miały siostry pracownię szat liturgicznych, kołder, swetrów i naukę robótek ręcznych.
W tym budynku mieszkały zaledwie 3 lata i kolejny nakaz władz państwowych  "wypowiedzenie mieszkania" bez przydzielenia innego. Siostry przeprowadziły się na wikarówkę, a księża wikarzy zamieszkali na plebanii.

przy wikarówce

W maju 1957 do parafii przybył ks. Stanisław Skurski, który objął probostwo po ks. Janie Węglickim.  Zaproponował siostrom założenie "Ogniska parafialnego",  w którym dzieci oprócz  opieki, znaleźć miały formację religijną. Ten pomysł został przyjęty bardzo entuzjastycznie szczególnie przez matki czego dowodem było natychmiastowe zapisanie 70  dzieci. Otwarcie odbyło się 29 lipca 1957r. a więc  po 8 latach przerwanej pracy z dziećmi. Praca dawała radość siostrom i możność bliższego kontaktu z rodzinami.

otwarcie ogniska przedszkolnego

dzieci z przedszkola

Ognisko przetrwało czas komunizmu i funkcjonowało  do ... 21.08.2013 r. Trzeba zaznaczyć, że przez te wszystkie lata ognisko - przedszkole nigdy nie było dotowane przez państwo. Pracowały w nim m.in. s. Anna Rogosz, s. Damiana, s. Euzebia, s. Donata, s. Alicja Gawłowska, s. Reginalda.
Przy pomocy "Caritasu" organizowano różne uroczyste  akademie kościelne, gdzie w tle były umieszczane motywy patriotyczno - narodowe.

przedstawienia

Niestety i to władze komunistyczne zabroniły "nakazem jakiegokolwiek gromadzenia młodzieży". Została tylko nauka religii w szkole. Trwała jednak niedługo gdyż w 1958  "Wydział Oświaty" wydał zarządzenie zdjęcia krzyży w salach szkolnych, oraz wstrzymał prawo nauczania religii osobom zakonnym.

nauka katechezy w szkole

Nie pozbawiono nas pracy z dziećmi w "ognisku" a nauka religii powoli przechodziła do salek parafialnych, gdzie siostry często docierały rowerem lub furmanką. Punkty katechetyczne były w Sadku, Rybiance, Szydłówku i Huciskach, Woli Korzeniowej, Orońsku.

katecheza

katecheza

Pomimo zakazów i przeszkód władz państwowych życie religijne nadal się rozwijało

katecheza

przedszkole

W 1965 11.11 siostry przeprowadziły się na starą plebanię. Tutaj zyskały większa przestrzeń mieszkaniową i ogrodową dla dzieci. Siostry w dalszym ciągu posługiwały w kościele, kuchni, kancelarii i tam gdzie była potrzeba.

przedszkole

Praca w salkach owocowała gromadzeniem się młodzieży w różnych grupach parafialnych. Najbardziej znany był ruch "Światło życie", który powstał w latach 1970 - tych. 

oaza

W 1991 r. przywrócono nauczanie religii w szkołach.

katecheza w szkole

Praca w przedszkolu, wśród najmłodszych dawała siostrom zawsze dużo radości.

przedszkole

przedszkole

Obecnie siostry nadal  katechizują, dbają o piękno i czystość ołtarzy, gdy potrzeba stołują kapłanów. Towarzyszą grupie modlitewnej Czcicieli św. Michała Archanioła.

grupa modlitewna

Z młodzieżą włączają się w parafialne nabożeństwa poprzez śpiew i różne procesje.

schola
Od 15 lat prowadzą zajęcia w świetlicy parafialnej "Nazaret" pod okiem s. Magdaleny Rojek. Celem świetlicy jest pomoc dzieciom w nauce oraz dobre wykorzystanie wolnego czasu. Stąd dzieci mają zajęcia manualne, uczestniczą w grach, zabawach, konkursach, organizują różne loterie, kiermasze, które pomagają w zbieraniu funduszy na wspólne wyjazdy wycieczkowo - wakacyjne po naszym kraju.

świetlica

świetlica

A przede wszystkim siostry  utożsamiają się z radościami i bólami parafii, które przedstawiają Bogu na modlitwie 

wspólnota

W ciągu tych 75  lat na  placówce szydłowieckiej pracowało ponad 100 sióstr o zróżnicowanym czasie pobytu. Szydłowiec stał się zatem częścią naszej rodziny zakonnej poprzez posługę i modlitwę pracujących tu Sióstr oraz przez powołania rodzime z tej parafii to jest: s. Ewy Górlickiej, s. Kingi Sokołowskiej, s. Doroty Sokołowskiej i ks. Eugeniusza Rycerskiego.

Dodane przez smc dnia 04 styczeń 2018 22:47 · 0 Komentarzy · 11206 Czytań · Drukuj · PDF document
Komentarze
Brak komentarzy.
Dodaj komentarz
Zaloguj się, żeby móc dodawać komentarze.
Oceny
Dodawanie ocen dostępne tylko dla zalogowanych Użytkowników.

Proszę się zalogować lub zarejestrować, żeby móc dodawać oceny.

Brak ocen.
off
Wydarzenia
PonWtŚrCzwPiSoNie
1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31
Na dzisiaj
Losowa fotka
Służba liturgiczna
Służba liturgiczna
Święto Patronalne
Pomoc Shoutbox
Tylko zalogowani mogą dodawać posty w shoutboksie.

sMonika
15/03/2021 20:46
Relacja z Domu Samotnej Matki w Przemyślu w TVP 1
link
miedzy-ziemia-a-nie bem,14
032021,5242716 1


sMonika
30/11/2020 16:20
S. Dorota Burczyk-O zdalnej katechezie w Radio Fara
link
iwum-mp3/rtd-2020-1 1-24-a
ktywizacja_dzi eci_na_zdal
nej_katec hezie_sDorota-Bu
rczy k.mp3


sMonika
28/10/2020 11:33
Wywiad z s. Hiacyntą link

Archiwum
Logowanie
Nazwa Użytkownika

Hasło

Zapamiętaj mnieNie jesteś jeszcze naszym Użytkownikiem?
Kilknij TUTAJ żeby się zarejestrować.

Zapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.