Hide/Show Panels Hide/Show Panels
off

Opieka nad chorymi

Jednym z celów naszego Zgromadzenia jest prowadzenie dzieł miłosierdzia chrześcijańskiego, które realizujemy poprzez pracę przy chorych i najbardziej potrzebujących pomocy. Motywem pracy sióstr pielęgniarek jest Chrystus cierpiący w bliźnich - chorych, starszych czy umierających.


articles: sLeticja.JPG Siostry pielęgniarki pracują w Polsce w Domu Macierzystym, opiekując się starszymi i chorymi siostrami. Troską pielęgniarską sióstr objęte są często także nasze dzieci w placówkach wychowawczych, przedszkolach i oratoriach, a niekiedy też ludzie w parafiach, gdzie pracujemy. Jedna z placówek ma specyficzny charakter posługi, tj. Dom Matki i Dziecka, gdzie siostry obejmują swoją opieką matkę oraz dziecko przed i po urodzeniu. Siostry towarzyszą zagubionym czy niedoświadczonym matkom, starają się rozwijać w nich radość macierzyństwa oraz (w ramach działania Caritas diecezjalnej) wspierają finansowo, udzielają na jakiś czas mieszkania.


Jedna z sióstr jest lekarzem stomatologiem
i pracuje w poradni gminnej i w poradni szkolnej.Pielęgniarstwo, jako główny dział pracy sióstr Michalitek, ma miejsce przede wszystkim w Niemczech, we Francji i na placówkach misyjnych w Kamerunie.

W Niemczech
pracuje 11 sióstr: dojeżdżają do chorych w różnych dzielnicach miasta, pielęgnują ich w domach; są zatrudnione w Domu Opieki na różnych oddziałach, w tym także w duszpasterstwie chorych i w zakrystii tamtejszej kaplicy; jedna uczęszcza do szkoły pielęgniarskiej; jedna pełni od 10 lat posługę w hospicjum, domu dla nieuleczalnie chorych i umierających; siostra ta posiada kwalifikacje pielęgniarki paliatywnej i łączy pielęgniarstwo z opieką duchową. (zdjęcia poniżej)

s. Gemma bada chore dziecko


Praca sióstr we Francji polega głównie na duszpasterstwie chorych w szpitalu, a nie na typowej opiece pielęgniarskiej. Pracują tu dwie siostry, zajmują się odwiedzinami chorych, prowadzą nabożeństwa w kaplicy szpitalnej lub w salach chorych, modląc się z nimi, a w razie potrzeby, wykonują niektóre czynności diakona, tj. chrzest czy pogrzeb.
 
Praca pielęgniarek w Kamerunie ma odmienny charakter niż w Europie. Tutaj siostry pracujące w dispanserze, czyli ośrodku zdrowia, są prawie wszystkim: pielęgniarką, położną, lekarzem, chirurgiem, duszpasterzem. I wszystkie te czynności spełniają, chcąc jak najlepiej służyć ludziom będącym w potrzebie i pokładającym nadzieję, że biała siostra im pomoże. Poza tym siostry dojeżdżają do odległych wiosek w buszu, w celach animacji ludności, aby ukazywać metody zapobiegania chorobom poprzez właściwą higienę, odżywianie, itp., a głównie poprzez profilaktykę.
s. Kamila Nowak ze swoją podopieczną
s. Marcela pielęgnuje chorą
s. Zacharia Depta z chorymi
s. Agnieszka Mars u chorej w Dusseldorfie
s. Felicyta wybiera się do chorych

oprac. s. Damaris Słyś

 
Dodane przez bronio dnia 04 wrzesień 2007 23:31 · 0 Komentarzy · 16234 Czytań · Drukuj · PDF document
Komentarze
Brak komentarzy.
Dodaj komentarz
Zaloguj się, żeby móc dodawać komentarze.
Oceny
Dodawanie ocen dostępne tylko dla zalogowanych Użytkowników.

Proszę się zalogować lub zarejestrować, żeby móc dodawać oceny.

Brak ocen.
off
Wydarzenia
PonWtŚrCzwPiSoNie
1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31
Na dzisiaj
Losowa fotka
Mchawa
Mchawa
niedziele powolaniowe
Pomoc Shoutbox
Tylko zalogowani mogą dodawać posty w shoutboksie.

sMonika
15/03/2021 20:46
Relacja z Domu Samotnej Matki w Przemyślu w TVP 1
link
miedzy-ziemia-a-nie bem,14
032021,5242716 1


sMonika
30/11/2020 16:20
S. Dorota Burczyk-O zdalnej katechezie w Radio Fara
link
iwum-mp3/rtd-2020-1 1-24-a
ktywizacja_dzi eci_na_zdal
nej_katec hezie_sDorota-Bu
rczy k.mp3


sMonika
28/10/2020 11:33
Wywiad z s. Hiacyntą link

Archiwum
Logowanie
Nazwa Użytkownika

Hasło

Zapamiętaj mnieNie jesteś jeszcze naszym Użytkownikiem?
Kilknij TUTAJ żeby się zarejestrować.

Zapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.