Hide/Show Panels Hide/Show Panels
off

Św.Michał Archanioł w betlejemskiej szopce

żłóbek Refleksje nad obecnością
św. Michała Archanioła
w Betlejemskiej Szopce
w zakonnej kaplicy
w Miejscu Piastowym


W Roku św. Michała, s. Roberta Prokopowicz wspierana pomocą tegorocznej zakrystianki, s. Grażyny Gołda, w naszej kaplicy umieściła symboliczne znaki, które niosą przesłanie wiary i pomagają w modlitwie. Kościół zawsze posługiwał się znakami i symbolami w wyrażaniu rzeczywistości wiary, zarówno w Liturgii, jak i poza nią. Ikony, obrazy i figury są niejako zasłoną, przez którą w wierze oglądamy żywą Obecność świętych Postaci.


Jakie przesłanie wiary odbieram dla siebie, patrząc na Boży Żłobek w kaplicy, gdzie mogę adorować codziennie Boga Człowieka w Najświętszej Hostii? Pod ołtarzem (jak widać na zdjęciu) Współsiostra ustawiła w centrum Żłobek ze znakiem Maleńkiego i Wszechmocnego Słowa, które stało się Ciałem. U wejścia na szarym materiale (symbol ziemi) stoi biała postać św. Michała Archanioła. Szary materiał łączy się z niebieskim płótnem przepasującym figurę naszego Patrona, Księcia Niebieskiego. Na białym tle wypełniającym wnękę ołtarza widnieje gwiazda. Te jasne kolory wołają w nas o wiarę w to, że przyszła Światłość Prawdziwa, która oświeca każdego człowieka (por. J 1,9). Z zielonego drzewka umieszczonego po lewej stronie wyrasta drzewo krzyża, zawsze obecne przy ołtarzu. To łączy Tajemnicę Wcielenia z Tajemnicą Odkupienia, a w kontemplacji może prowadzić nas do raju, gdzie człowiek kuszony przez szatana wyciągnął rękę po owoc z drzewa poznania dobra i zła. Tam w raju pierwsi ludzie ulegli wizji węża starodawnego, który w walce na niebie ze ś. Michałem został stracony na ziemię, a z nim zostali strąceni jego aniołowie (por. Ap 12,7,8,9). I chociaż Bóg umieścił na Wschód od ogrodu Eden cherubów i miecz z połyskującym ostrzem, aby strzec drogi do drzewa życia (Rdz 3,24), to przecież nie zostawił nas bez nadziei zbawienia. Rzekł Bóg do węża: Wprowadzam nieprzyjaźń między ciebie i niewiastę, pomiędzy potomstwo twoje a potomstwo jej: ono miażdży* ci głowę, a ty zmiażdżysz mu piętę» ( Rdz 3,15). Św. Michał strzegący tutaj wejścia do Bożej Dzieciny ma pod stopami postać przestraszonego szatana, który w symbolicznym geście trzyma się za głowę. Potomstwo Niewiasty ściera jego głowę.

Nie sposób nie dostrzec w tej symbolicznej dekoracji także i tego Słowa Boga z Apokalipsy:
I stanął Smok przed mającą rodzić Niewiastą,
ażeby skoro porodzi, pożreć jej Dziecię.
I porodziła Syna, Mężczyznę.(Ap 12,4 i 5)
Smok będzie się wcielał w Herodów i w wielu innych, by rzeczywiście pożreć Dziecię, ale ostatecznie zostanie pokonany przez ZYCIE, które objawiło się po to, by zniszczyć dzieła diabła. Stanie się to wówczas, gdy Noc Betlejemska połączy się z Nocą Paschalną w mocy zmartwychwstania. Światłość pokonała ciemność, więc teraz już Cheruby nie muszą trzymać ostrzów miecza na Wschód od Edenu, by strzec drogi do drzewa życia, bo W Nim było Życie, a Życie było światłością ludzi, a światłość w ciemności świeci i ciemność jej nie ogarnęła(J 1,4) Chociaż szatan nie przestanie walczyć, by wyrwać Bogu Jego własność, jaką jest człowiek, to także św. Michał nie zaniecha walki, którą rozpoczął na początku dziejów, aby mógł się wypełnić Boży plan zbawienia. To On przecież na ten plan odpowiedział wołaniem: KTOZ JAK BÓG!

Idąc za myślą Bł. Ojca Bronisława, który śledząc pisma Ojców Kościoła, mówi o tym, że św. Michał jest aniołem stróżem człowieczeństwa Narodzonego Mesjasza, tym większa radość budzi się w sercu za obecność w naszej michalickiej szopce figury św. Michała. Tam, gdzie rodzi się Boże Życie, tam zawsze demon objawi swoją obecność, aby to życie niszczyć. Jest on jednak jak pies uwiązany na łańcuchu i popycha do grzechu tylko tych, którzy do niego dobrowolnie podejdą. Tak było również wtedy, gdy rodziło się do życia nasze michalickie zgromadzenie powołane do służby ubogim dzieciom. Demon usilnie walczył w pierwszymi siostrami, które mieszkały w ubogiej starej plebani, podobnej do Betlejemskiej Szopy. My, michalitki znamy doskonale tę historię.

Książę Niebieski, św. Michale,
czyż mogło Cię nie być wśród zastępów aniołów,
które śpiewały w Noc Betlejemską swoje Gloria
dla Światłości Świata?
Prowadź więc nasze Zgromadzenia
(w Roku Tobie poświęconym)
do wierności Słowu, bo dla nas stało się Ciałem.

Św. Michale, adorujący Wcielonego Boga Człowieka,
razem z Tobą oddajemy część Ojcu Niebieskiemu,
który swego Syna Jednorodzonego dał,
aby każdy, kto w Niego wierzy nie zginął,
ale miał życie wieczne.
s. Leonia Przybyło

Dodane przez cssma dnia 03 styczeń 2008 21:07 · 0 Komentarzy · 13965 Czytań · Drukuj · PDF document
Komentarze
Brak komentarzy.
Dodaj komentarz
Zaloguj się, żeby móc dodawać komentarze.
Oceny
Dodawanie ocen dostępne tylko dla zalogowanych Użytkowników.

Proszę się zalogować lub zarejestrować, żeby móc dodawać oceny.

Brak ocen.
off
Wydarzenia
PonWtŚrCzwPiSoNie
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30
Na dzisiaj
Losowa fotka
razem zwyciężymy
razem zwyciężymy
Konkurs Michałowy
Pomoc Shoutbox
Tylko zalogowani mogą dodawać posty w shoutboksie.

sMonika
15/03/2021 20:46
Relacja z Domu Samotnej Matki w Przemyślu w TVP 1
link
miedzy-ziemia-a-nie bem,14
032021,5242716 1


sMonika
30/11/2020 16:20
S. Dorota Burczyk-O zdalnej katechezie w Radio Fara
link
iwum-mp3/rtd-2020-1 1-24-a
ktywizacja_dzi eci_na_zdal
nej_katec hezie_sDorota-Bu
rczy k.mp3


sMonika
28/10/2020 11:33
Wywiad z s. Hiacyntą link

Archiwum
Logowanie
Nazwa Użytkownika

Hasło

Zapamiętaj mnieNie jesteś jeszcze naszym Użytkownikiem?
Kilknij TUTAJ żeby się zarejestrować.

Zapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.