Hide/Show Panels Hide/Show Panels
off

Nowy Rok- spotkanie dziewczyn w Miejscu piastowym

witamy Nowy Rok Nowy Rok;
Nowy Czas;
Nowa Droga;
W podróży;
Zostaliście wysłani w podróż.
Nie dane wam było zdecydować, kiedy i gdzie ma się ona zacząć.
Nie wiecie, kiedy, gdzie i w jaki sposób się skończy.
Nie macie mapy.
Wiecie na pewno tyle tylko, że kiedyś na pewno się skończy. W podróży tej obowiązują pewne zasady, ale trzeba się ich uczyć po drodze.
Nie macie na nie wpływu.
Być może nie wiecie nawet, jaki jest cel tej wędrówki, choć inni twierdzą, że go znają.
Wiecie jedynie to, że ruszyliście w drogę, musicie co dzień iść dalej, czy wam się to podoba czy nie.
Zaczynacie z pustymi rękami, a kończąc musicie oddać wszystko, co udało się wam zgromadzić.
Niektórzy mówią, że na końcu czeka was nagroda lub kara. Ale skąd mogą wiedzieć na pewno?
Takie jest życie, drodzy przyjaciele, i nie możecie nic na to poradzić. Na szczęście odrobina wiary i poczucie humoru pozwala złagodzić część wybojów.
(Brian Cavanaugh Sto opowiadań)


Myśl tego krótkiego opowiadania pokazuje nam, że nasze życie tu na ziemi ma swój wyznaczony czas, swój początek i swój koniec, że wszyscy bez wyjątku zostaliśmy zaproszeni przez Boga, by wyruszyć w pewną drogę. Jesteśmy w podróży i każdy dzień tej podróży, każde życiowe doświadczenie przynosi nam coś nowego, czegoś nas uczy i do czegoś wzywa. U początku tej drogi stajemy przed Bogiem z pustymi, ale otwartymi rękami w postawie gotowej na przyjmowanie. Nie mamy nic, a wszystkiego oczekujemy od Niego. Natomiast na końcu tej podróży staniemy przed Bogiem obdarowani i napełnieni Jego darami po to, by to wszystko Jemu ofiarować. Św. Paweł powie: Cóż masz, czego byś nie otrzymał? A jeśliś otrzymał, to czemu się chełpisz, tak jakbyś nie otrzymał;. (1 Kor 4, 7)

Ostatni dzień roku mobilizuje nas, by każdy pomyślał o tym co wydarzyło się w minionych 12 miesiącach, jak wykorzystaliśmy czas podarowany nam przez Boga? Z pewnością wiele wydarzeń w tym kończącym się roku było bardzo pięknych, radosnych i niezapomnianych, w których doświadczyliśmy miłości i bliskości Boga, obecności i miłości drugiego człowieka. Być może coś nas mocno zaskoczyło i uczyniło szczęśliwymi. Warto to zobaczyć i tak po prostu tym się ucieszyć. Trzeba nam zobaczyć i takie doświadczenia, które naznaczone bólem, cierpieniem, smutkiem i tęsknotą wymagały od nas zawierzenia Bogu i wytrwania na tej drodze, wcale nie pozbawionej kamieni i rozmaitych wybojów. Zatem w tym ostatnim dniu kończącego się roku, jak i pierwszych dniach Nowego Roku trzeba o tym pomyśleć. Zastanowić się nad tym co za nami, dokonać pewnego podsumowania i zobaczyć, co ewentualnie mogę zmienić w przyszłym roku. Czy rozpoczynając ten Nowy Rok, nową drogę jestem szczęśliwy i otwarty wobec Boga, który z całą hojnością Swojego serca będzie zapisywał dotąd czyste i niezapisane kartki nowego kalendarza??? Wielkich dzieł Boga nie zapominajcie. / por. Ps 78, 7 / Słowo Boga zachęca nas, byśmy stawali przed Bogiem pełni wdzięczności za to wszystko, co Bóg uczynił w nas i poprzez nas.

Na zakończenie roku większość ludzi, zwlaszcza ludzi młodych noc sylwestrową spędza na szampańskiej zabawie. Bawią się wśród głośnej muzyki, przy wirujących światłach, huku petard i pokazach sztucznych ogni, a życzenia składają sobie wznosząc różnorakiego rodzaju toasty. I pewnie tak też można się świetnie zabawić, tylko czy o to właśnie chodzi? Myślę, że nie do końca jesteśmy o tym przekonani!!! Otóż tak naprawdę w życiu to tęsknimy za czymś więcej i poszukujemy czegoś więcej, by bardziej być, by bardziej stawać się. Dobra zabawa to nie wszystko, my potrzebujemy Boga, który przychodzi, aby nas zbawić, a nie zabawić się z nami!!!

I to pewnie dlatego na sylwestrowo - noworoczne spotkanie organizowane przez Siostry Michalitki zdecydowało się przyjechać aż 24 dziewczyny z różnych stron Polski, by w atmosferze modlitwy i wyciszenia z Bogiem przeżyć te ostatnie godziny kończącego się roku. Spotkanie rozpoczęło się 30 grudnia w godzinach popołudniowych. Z racji przypadającej w tym dniu 71 rocznicy śmierci sł. Bożej Matki Anny Kaworek o godz. 20.00 udałyśmy się z grupą dziewczyn do Krypty Matki Anny. Czekała tam na nas Matka Generalna Natanaela Bednarczyk, która bardzo serdecznie przywitała dziewczyny w naszym domu życząc owocnego spotkania z Jezusem na modlitwie, a także dobrej i radosnej zabawy sylwestrowej. Po krótkim przedstawieniu sylwetki Matki Anny przez s. Mariolę Bochniak, Matka Natanaela poprowadziła wspólną modlitwę o beatyfikację Matki Anny, szczególnie wypraszając cud uzdrowienia dla Aleksandry z Ropczyc, i prosząc przez wstawiennictwo Matki Anny za nasze rodziny, bliskich i przyjaciół. Odmówiłyśmy też wspólnie modlitwę do św. Michała Archanioła o dobry wybór życiowej drogi dla siebie i dla wszystkich młodych ludzi, którzy rozeznają swoje powołanie. Wieczorem w kaplicy Domu Rekolekcyjnego s. Agnieszka Zych wygłosiła krótką konferencję wprowadzającą w dzień skupienia. Na zakończenie dnia zaśpiewałyśmy Apel Jasnogórski zawierzając Maryi siebie, nasze rodziny i naszą rekolekcyjną wspólnotę. 31 grudnia 2007 roku był dniem ciszy i modlitwy. Słuchałyśmy Słowa Bożego, rozważałyśmy to Słowo i pozwalałyśmy, by to Słowo przenikało do naszych serc, by oświetliło nam wszystkie wydarzenia i przebytą drogę tych 12- tu miesięcy starego roku. Trwając tak na modlitwie radowałyśmy się Obecnością Boga w nas i w historii naszego życia.

W tym naszym wędrowaniu i refleksji modlitewnej towarzyszyła nam historia Abrahama- jego postawa zasłuchania w Słowo Boga i zdolność do przyjmowania tego Słowa. Jego posłuszeństwo Bogu i wielkie zaufanie do Boga, który dając Abrahamowi Obietnice wystawił go na trudną próbę oczekiwania wypełnienia się tych obietnic. Abraham wierzył wbrew nadziei i dlatego w tej wytrwałości jest dziś ojcem naszej wiary. Tylko wielka wiara pozwoliła mu w pełni zrozumieć to, w jaki sposób Bóg go prowadzi, w jaki sposób jest On obecny w Jego historii, i w wypełnianiu Swoich obietnic. Historia Abrahama stała się historią każdej z nas. To Słowo rzuciło światło na naszą rzeczywistość i zachęciło nas, byśmy dostrzegły działanie Boga w naszym życiu, byśmy widziały Jego obietnice dla naszego życia, które On wypełnia w swoim czasie, i On wybiera miejsce wypełniania się tych obietnic.
Wczytując się w tę biblijną historię Abrahama trwałyśmy na modlitwie i adoracji, nasze oczy patrzyły na miniony rok jak na pewną drogę podczas której wiele się wydarzyło. Przypominałyśmy sobie wszystkie wydarzenia, które były jak Słowo Boga do nas. Widząc różne sytuacje i doświadczenia przepraszałyśmy Boga za nasze słabości i popełnione grzechy, za to co nas trzymało na uwięzi bez nadziei na przyszłość. Bóg w Swoim Miłosierdziu pozwolił nam spojrzeć na to wszystko inaczej, głębiej. Uwalniał nas od lęku o siebie, o swoją przyszłość, o najbliższych. Podobnie jak Abraham, który był gotów oddać Bogu w ofierze swego umiłowanego syna Izaaka, tak i my chciałyśmy oddać Bogu naszego Izaaka;, do którego niejednokrotnie byłyśmy tak przywiązane, że nie widziałyśmy już kochającego nas Jedynego Boga!!!

Zakończeniem naszego dnia skupienia był udział w Nabożeństwie na koniec roku i we Mszy Świętej w Sanktuarium św. Michała Archanioła na Górce. Po Mszy Św. zatrzymałyśmy się na krótką modlitwę przy sarkofagu bł. ks. Bronisława Markiewicza dziękując za wszystkie łaski minionego czasu i powierzając przez Jego wstawiennictwo siebie, swoich bliskich na ten Nowy Rok. Każda osobiście ucałowała relikwie bł. ks. Markiewicza. Po powrocie z kościoła czekały już na nas Siostry Nowicjuszki ze swoją Mistrzynią s. Hiacyntą Popiel. Siostry na początek naszej wspólnej zabawy przedstawiły scenkę bożonarodzeniową pt. Zaczarowany flet.

 Po przedstawieniu w końcu rozpoczął się sylwestrowy wieczór, na który przybyła też s. Maksymiliana Ciepała- Asystentka Generalna, a także Siostry Junioratki. Przy rytmach muzyki dobrze bawiły się nie tylko dziewczyny, siostrom też niczego nie brakowało. Tańce były przerywane zabawami, które przygotowały Siostry Nowicjuszki i dziewczyny. Wielkie szaleństwo udzieliło się wszystkim, i jak się okazało nawet w takim miejscu i w takiej wspólnocie osób można się dobrze bawić i tańcem jak Dawid chwalić Boga. Naszą wspaniałą zabawę przerwałyśmy o godz. 23.30, gdyż Nowy Rok chciałyśmy powitać w inny sposób, dołączając się do wspólnoty Sióstr i uczestnicząc we Mszy Świętej o północy. Pasterce noworocznej przewodniczył ks. kapelan Leszek Cioch.

To właśnie w tej godzinie, kiedy zdecydowana większość szalała przy wystrzałach kolorowych petard wznosząc szampański toast, my trwałyśmy na modlitwie radując się, że w taki sposób możemy witać ten nowy 2008 Rok. Radość wypełniła nasze serca, kiedy przez Boże Słowo dotarło do nas Jego błogosławieństwo: Niech Cię Pan błogosławi i strzeże. Niech Pan rozpromieni oblicze swe nad tobą, niech cię obdarzy swą łaską. Niech zwróci ku tobie oblicze swoje i niech cię obdarzy pokojem. / Lb 6, 24-26 /

Po Mszy Świętej wyszłyśmy przed dom i zapaliłyśmy jedna od drugiej sztuczne ognie składając sobie nawzajem życzenia. Nawet niebo nam uczyniło miłą niespodziankę obsypując nas lśniącym i bielutkim, puszystym śniegiem. Śpiewając i tańcząc cieszyłyśmy się sobą, wspólnotą i tym naszym spotkaniem tu w Miejscu Piastowym. W każdej z nas coś głęboko się poruszyło i sprawiło, że chciałyśmy zatrzymać czas, zatrzymać tę chwilę; Ale podróż cały czas trwa i trzeba nam iść dalej, otwierając się na to co nowe, co jeszcze nieznane, by za rok wrócić tu kolejny raz, choć już nie tak samo.Pozdrawiam i dołączam kilka zdjęć do galerii: Święta w klasztorze

S.Agnieszka Zych
Dodane przez siostraAgnieszka dnia 06 styczeń 2008 14:36 · 1 Komentarzy · 10932 Czytań · Drukuj · PDF document
Komentarze
aneta dnia 06 marzec 2008 19:30
to dopiero było niezapomnianme wydarzenie.
s Agnieszka Zych napisała naprawde sliczny artykuł.
Pozdrawiam zdjęcia są wspaniałe zabawa była świetna szkoda że to tylko kilka dni kontemplacji i wyciszenia
Dodaj komentarz
Zaloguj się, żeby móc dodawać komentarze.
Oceny
Dodawanie ocen dostępne tylko dla zalogowanych Użytkowników.

Proszę się zalogować lub zarejestrować, żeby móc dodawać oceny.

Świetne! Świetne! 100% [1 Głos]
Bardzo dobre Bardzo dobre 0% [Żadnych głosów]
Dobre Dobre 0% [Żadnych głosów]
Przeciętne Przeciętne 0% [Żadnych głosów]
Słabe Słabe 0% [Żadnych głosów]
off
Wydarzenia
PonWtŚrCzwPiSoNie
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30
Na dzisiaj
Losowa fotka
to nasza klasa
to nasza klasa
Z wizytacji w Kamerunie
Pomoc Shoutbox
Tylko zalogowani mogą dodawać posty w shoutboksie.

sMonika
15/03/2021 20:46
Relacja z Domu Samotnej Matki w Przemyślu w TVP 1
link
miedzy-ziemia-a-nie bem,14
032021,5242716 1


sMonika
30/11/2020 16:20
S. Dorota Burczyk-O zdalnej katechezie w Radio Fara
link
iwum-mp3/rtd-2020-1 1-24-a
ktywizacja_dzi eci_na_zdal
nej_katec hezie_sDorota-Bu
rczy k.mp3


sMonika
28/10/2020 11:33
Wywiad z s. Hiacyntą link

Archiwum
Logowanie
Nazwa Użytkownika

Hasło

Zapamiętaj mnieNie jesteś jeszcze naszym Użytkownikiem?
Kilknij TUTAJ żeby się zarejestrować.

Zapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.