Hide/Show Panels Hide/Show Panels
off

Szczęśliwy projekt

siostra Rozalia z dziećmi w Kameruni Od 2005 r. w naszej placówce w Betare- Oya funkcjonuje Oratorium dla najbiedniejszych dzieci z naszej parafii. Razem z s. Maksymillą prowadziłyśmy ten ośrodek. Uczęszczało do niego wówczas 50 dzieci (sieroty i półsieroty). Dzieci te dwa razy w tygodniu po skończonych zajęciach w szkole przychodziły do naszego Oratorium, gdzie głównym ich zadaniem było repetition, powtarzanie materiału przerabianego na lekcji i tego, który dla nich był zbyt trudny. Do tej pracy zaangażowanych zostało dwóch nauczycieli. Dzieci podzielone były na dwie grupy wiekowe- starsze i młodsze. Oprócz nauki dzieci otrzymywały zawsze jakiś posiłek. Był to ryż w sosie lub bułka z margaryną albo czekoladą i mleko. Wzruszające było zawsze dla mnie to, że wiele dzieci z zewnątrz, tzw. r kandydaci r, którzy chcieliby być przyjęci do grona tych szczęśliwców z Oratorium, oblegało nasze ogrodzenie i wyciągało ręce po chleb, czyli posiłek.
Pracując z tymi dziećmi, chciałam im również pomagać rozwijać ich zdolności intelektualne i manualne poprzez muzykę, plastykę, robótki ręczne itpr30;. Potrzebne do tego były materiały, których nowo istniejące Oratorium jeszcze nie posiadało. W tym celu zwróciłam się do Komisji Misyjnej Episkopatu Polski o pomoc finansową na materiały dydaktyczno praktyczne do pracy z tymi dziećmi. I bardzo szybko, bo już w marcu 2007 r. projekt został pozytywnie rozpatrzony, a następnie przeznaczony do wakacyjnej loterii misyjnej w Warszawie. Szczęśliwiec, jak mówił ks. Marcin Iżycki, dyrektor Dzieła Pomocy Ad Gentes, został wylosowany spośród wielu podań złożonych przez polskich misjonarzy z całego świata.
Projekt został już zrealizowany. S. Maksymilla, wysyłając sprawozdanie z realizacji tego projektu, tak pisze:  Od września tego roku tj. 2007 dzięki Waszej pomocy, dzieci gromadząc się na zajęciach pozalekcyjnych, mogą w sposób bardziej twórczy niż dotąd rozwijać swoje talenty. Dziewczynki mają zajęcia gastronomiczne, ucza się przygotowywania posiłków oraz zajęcia praktyczne, na których poznają zasady higieny,prania i sprzątania. Zaczęły też już swoje pierwsze lekcje szycia i wyszywania. Chłopcy natomiast uczą się majsterkowania i stolarki. Niektóre z tych nowo zakupionych przyrządów dzieci po raz pierwszy trzymają w swoich rękach, co sprawia im ogromną radość. Dużą popularnością cieszą się zajęcia muzyczne, plastyczne i sportowe.
To dzięki Waszej pomocy możemy prowadzić zajęcia z większym wyposażeniem, a dzieci mogą pełniej rozwijać swoje zdolności intelektualne i manualne. Za to wszystko składamy wielkie Bóg zapłać!
 (s. Rozalia Oleniacz)
Dodane przez cssma dnia 19 luty 2008 09:51 · 0 Komentarzy · 11065 Czytań · Drukuj · PDF document
Komentarze
Brak komentarzy.
Dodaj komentarz
Zaloguj się, żeby móc dodawać komentarze.
Oceny
Dodawanie ocen dostępne tylko dla zalogowanych Użytkowników.

Proszę się zalogować lub zarejestrować, żeby móc dodawać oceny.

Brak ocen.
off
Wydarzenia
PonWtŚrCzwPiSoNie
1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
Na dzisiaj
Losowa fotka
szopka w nowicjacie
szopka w nowicjacie
Święta w klasztorze
Pomoc Shoutbox
Tylko zalogowani mogą dodawać posty w shoutboksie.

sMonika
15/03/2021 20:46
Relacja z Domu Samotnej Matki w Przemyślu w TVP 1
link
miedzy-ziemia-a-nie bem,14
032021,5242716 1


sMonika
30/11/2020 16:20
S. Dorota Burczyk-O zdalnej katechezie w Radio Fara
link
iwum-mp3/rtd-2020-1 1-24-a
ktywizacja_dzi eci_na_zdal
nej_katec hezie_sDorota-Bu
rczy k.mp3


sMonika
28/10/2020 11:33
Wywiad z s. Hiacyntą link

Archiwum
Logowanie
Nazwa Użytkownika

Hasło

Zapamiętaj mnieNie jesteś jeszcze naszym Użytkownikiem?
Kilknij TUTAJ żeby się zarejestrować.

Zapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.