Hide/Show Panels Hide/Show Panels
off

wakacyjne wspomnienia

 Wakacje już za nami i choć może wielu z nas chętnie by je przedłużyło, to jednak trzeba było wrócić do pracy, do szkoły, do swoich codziennych obowiązków.  Tylko studenci mają  szczęście dłuższych wakacji. Dla osób zaangażowanych w Duszpasterstwo Powołań wakacje były intensywnym czasem wielu wyjazdów i ciekawych spotkań. Z radością wspominamy te szczęśliwe chwile i z radością zabieramy was na ścieżki wakacyjnych wspomnień.


Mochnaczka 7-8 lipca 2008

Wakacje to nie tylko czas odpoczynku, ale również czas spotkania z Panem Bogiem. Dziesięć dziewczyn wzięło udział w rekolekcyjnym spotkaniu przygotowanym przez siostry Michalitki.
Spotkanie odbyło się w naszym domu zakonnym w Mochnaczce w malowniczych okolicach Krynicy Górskiej. Tematem spotkania było poszukiwanie odpowiedzi na  pytanie - Co znaczy dziś być uczniem Jezusa? Przez krótkie katechezy, wspólne Eucharystie, śpiew i adoracje Najświętszego Sakramentu starałyśmy się pogłębić naszą wiarę, poznać Jezusa i uczyć się jak być Jego uczniem w codzienności. Spotkanie zorganizowała s.Ewa Dyczko katechetka, a prowadziła s. Agnieszka Zych. Stronę muzyczną podjęła Dagmara Plasota z Warszawy.

Rekolekcje Poronin 21-25 lipca

W dniach od 21 do 25 lipca 2008r. odbyły się rekolekcje w Poroninie koło Zakopanego. Rekolekcje prowadził o. Albert Oksiędzk, paulin z Warszawy. W spotkaniu uczestniczyło dwanaście dziewczyn z różnych stron Polski. W planach rekolekcje miały być codzienną wędrówką po górach, ale Pan Bóg najwidoczniej miał inny plan względem naszych rekolekcji i nieco "zatrzymał nas w drodze". Pierwszego dnia udało nam się wyjść na Nosal i zejść do Doliny Olczyskiej. Oczywiście nie było to zbyt łatwe, bo padający bez przerwy deszcz sprawił, że wszędzie było "urokliwe" błotko. Po jednym słonecznym dniu i radości z pięknych górskich widoków zaczęło się doświadczenie "potopu". Padało i padało; Efektem była powódź, jakiej górale dawno nie pamiętali. Zalane domy, piwnice, woda jak rzeka płynęła ulicami Zakopanego i okolic.  Również i nas nie ominęły przygody, zalało całą piwnicę domu KSM -u przy parafii w Poroninie, w którym mieszkałyśmy i odprawiałyśmy rekolekcje. Nie miałyśmy przez dwa dni ciepłej wody, a próbując sobie radzić, same wynosiłyśmy wodę z piwnicy wiadrami. Sytuacja była jednak poważniejsza, bo wody coraz bardziej przybywało, a nie ubywało. W takich oto zewnętrznych warunkach przyszło nam słuchać Słowa Bożego i trwać na modlitwie. Trzeba podkreślić, że Pan Bóg ciekawie nas prowadził drogą tych rekolekcji. Burza, deszcz, powódź - to wszystko odzwierciedlało nasze wewnętrzne walki i zmagania. Mocą słowa i Eucharystii Pan Bóg dotykał w nas to, co bolesne i często wstydliwe, odrzucone. W centrum głoszonego Słowa stanął KRZYŻ -odkrywałyśmy go w naszym życiu poszukując jego sensu i znaczenia. Bóg objawił nam Dobrą Nowinę. Śmierć i zmartwychwstanie Jego Syna to droga do zrozumienia naszej historii życia, która jest historią świętą i Bóg już nas w niej zbawił. W rekolekcjach o. Albertowi pomagała s. Agnieszka Zych i s. Maria Arciszewska, która pełniła posługę ewangelicznej Marty dbając o przygotowanie naszych posiłków.


Franciszkańskie  Spotkanie Młodych Kalwaria Pacławska 26-31 lipca 2008.

Od 26-31 lipca 2008 roku s. Agnieszka Zych, s. Agata Krupa i aspirantka Katarzyna Nowak wzięły udział w XXI Franciszkańskim Spotkaniu Młodych w Kalwarii Pacławskiej. Był to prawie cały tydzień wspaniałych spotkań "z Franciszkiem i Klarą... w szkole Ewangelii". Program spotkania był bardzo obfity i dobrze przygotowany. Już sam temat spotkania wskazuje,  że było naprawdę jak w szkole!!! Pomimo wakacji nikt nie narzekał i wszyscy chętnie uczestniczyli w zajęciach lekcyjnych. Była lekcja muzyki, wf-u, biologii, historii, literatury, lekcja tańca, wychowania seksualnego, lekcja łagodności, wiary, zaufania, posłania i wiele innych. Do każdej z tych lekcji były przygotowane tematyczne konferencje. Centrum każdego dnia była uroczysta Eucharystia z homilią, czyli lekcją z ofiarności, oddania, wrażliwości, działania. W niedzielę 27 lipca nie zabrakło wspólnych wagarów, podczas których odbył się Trzeci Wielki Festyn Rodzinny FSM-u, było wesołe miasteczko, loteria fantowa, bufet. Dobra muzyka, zorganizowane koncerty to przede wszystkim najbardziej wyczekiwane lekcje FSM-u, które cieszyły się 100% frekwencją.
Wieczory natomiast były zarezerwowane dla "kina pod chmurką", gdzie wyświetlane były seanse filmowe. Ważnym miejscem spotkania była kaplica Św.Rafała, gdzie przez cały czas FSM-u trwała wieczysta adoracja Najświętszego Sakramentu. To najlepsza szkoła życia,  gdzie wykładowcą  był sam Jezus Chrystus. Pomimo niepewnej pogody na spotkanie przybyło około tysiąca młodych ludzi. Matka Boża Kalwaryjska wysłuchała modlitw proszących serc i pogoda była naprawdę wspaniała. Słoneczko z radością przyświecało uczniom Jezusa w szkole Jego Ewangelii.Dyżur powołaniowy w Kalwarii Pacławskiej 10-17 sierpnia 2008r.

Podczas Wielkiego Odpustu Wniebowzięcia NMP nasze dwie siostry: s.Dorota Pawłowska i s.Ewa  Górlicka dyżurowały w Ośrodku Powołaniowym w Kalwarii Pacławskiej. Siostry uczestniczyły w uroczystościach kalwaryjskich, tj. poświęcenie szat Matki Bożej i procesja do Domu Matki Bożej.  S. Dorota  wzięła udział w dróżkach Pogrzebu Matki Bożej prowadzonych przez ks. bpa  Adama Szala, a s. Ewa w dróżkach Pana Jezusa dla młodzieży. Pobyt sióstr w Kalwarii miał przede wszystkim akcent powołaniowy. Siostry przez rozmowy i spotkania z młodymi ludźmi, modlitwę i trwanie u stóp Matki Bożej Kalwaryjskiej upraszały dar nowych powołań dla naszego Zgromadzenia oraz łaskę wierności dla wszystkich powołanych szczególnie dla każdej siostry. Przez swoją obecność i  świadectwo ewangelicznej radości siostry pozwoliły doświadczyć  tym,  z którymi się spotykały prawdy, że Bóg jest Miłością, i że nie może zabraknąć takich osób, które z entuzjazmem odpowiedzą na Boże powołanie.


Rekolekcje Miejsce Piastowe 18-21 sierpnia 2008

Na rekolekcje przyjechało 12 dziewczyn, które przez kilka dni w klimacie wyciszenia i modlitwy rozeznawały swoje powołanie, pytając Pana Boga, jakie są Jego plany względem ich życia. Pięć z nich zdecydowało się odpowiedzieć na wezwanie Jezusa "Pójdź za Mną" i napisało prośbę o przyjęcie do naszego Zgromadzenia. Jest to dla nas ogromna radość i wdzięczność Panu Bogu za kolejne powołania, które będą wzrastać w michalickiej rodzinie zakonnej.  Rekolekcje prowadził o. Antoni Skałba z Dębowca, a towarzyszyły mu trzy siostry: s. Ligia Kostyra - mistrzyni kandydatury i postulatu, s. Mariola Bochniak i s. Agnieszka Zych. Droga tych rekolekcji to wspólne pochylalnie się nad Słowem Bożym, które na początku wprowadziło nas w tajemnicę naszego życia jako wybrania przez Pana Boga. Następny etap pozwolił nam pochylić się nad historią naszego życia i dostrzec w niej sens i moc krzyża wynikającą z trudnych, często niezrozumiałych wydarzeń. Zakończeniem tej drogi był temat o wierności wobec Boga i Jego Przymierza, jakie zawarł z każdym z nas. Eucharystia, modlitwa brewiarzowa, adoracja Najświętszego Sakramentu, modlitwa Jezusowa, lectio divina to dynamika naszych spotkań i poszukiwania obecności Boga w naszym życiu. To również radość z doświadczenia Jego Bliskości i Miłości nawet w chwilach lęku, walki i zmagania. Podczas tych rekolekcji ważnym momentem dla dziewcząt było spotkanie z siostrami nowicjuszkami, które dały świadectwo swojego odkrywania powołania i odpowiedzi na nie. Dziewczęta, które zdecydowały się wstąpić do naszego Zgromadzenia miały możliwość spotkania i rozmowy z siostrą Radną Generalną Leonią Przybyło delegowaną przez Matkę Generalną, która ze względu na ważny wyjazd nie mogła spotkać się z dziewczynami. Pogłębieniem naszej duchowości i charyzmatu była wspólna droga i modlitwa szlakiem naszych założycieli. Modlitwie tej w krypcie Matki Anny i przy sarkofagu Bł. Ojca Założyciela Ks. Bronisława Markiewicza przewodniczyła s. Leonia. W środę wieczorem w ramach wspólnej agapy wyjechałyśmy do Dębowca, gdzie uczestniczyłyśmy  w Apelu Jasnogórkim  przed figurą Matki Bożej Saletyńskiej. Z racji roku Św. Pawła o. Antoni  poprowadził nabożeństwo modlitewne i  umożliwił nam ucałowanie relikwii Św. Pawła  jedynych w Polsce. 21 sierpnia z racji 80-tej rocznicy zatwierdzenia Zgromadzenia na zakończenie rekolekcji uczestniczyłyśmy w uroczystej Eucharystii wraz ze wspólnotą sióstr w kaplicy Matki Bożej Częstochowskiej w Domu Macierzystym Sióstr Michalitek. Po obiedzie miałyśmy okazję spotkać się z s. Gabrielą Sporniak, która pamięta ten dzień zatwierdzenia Zgromadzenia i mogła się z nami podzielić tą żywą historią.

Dodane przez sdawida dnia 06 wrzesień 2008 18:40 · 0 Komentarzy · 11765 Czytań · Drukuj · PDF document
Komentarze
Brak komentarzy.
Dodaj komentarz
Zaloguj się, żeby móc dodawać komentarze.
Oceny
Dodawanie ocen dostępne tylko dla zalogowanych Użytkowników.

Proszę się zalogować lub zarejestrować, żeby móc dodawać oceny.

Brak ocen.
off
Wydarzenia
PonWtŚrCzwPiSoNie
1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31
Na dzisiaj
Losowa fotka
Pomoc Shoutbox
Tylko zalogowani mogą dodawać posty w shoutboksie.

sMonika
15/03/2021 20:46
Relacja z Domu Samotnej Matki w Przemyślu w TVP 1
link
miedzy-ziemia-a-nie bem,14
032021,5242716 1


sMonika
30/11/2020 16:20
S. Dorota Burczyk-O zdalnej katechezie w Radio Fara
link
iwum-mp3/rtd-2020-1 1-24-a
ktywizacja_dzi eci_na_zdal
nej_katec hezie_sDorota-Bu
rczy k.mp3


sMonika
28/10/2020 11:33
Wywiad z s. Hiacyntą link

Archiwum
Logowanie
Nazwa Użytkownika

Hasło

Zapamiętaj mnieNie jesteś jeszcze naszym Użytkownikiem?
Kilknij TUTAJ żeby się zarejestrować.

Zapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.