Hide/Show Panels Hide/Show Panels
off

Rekolekcje szkolne w Miejscu Piastowym

droga krzyżowa"Budować!? Co? Na czym? Po co?" Te niełatwe pytania stawiała s. Agnieszka Zych młodym gimnazjalistom z Zespołu Szkół Publicznych w Miejscu Piastowym podczas tegorocznych szkolnych rekolekcji w dniach 6-8 kwietnia 2011 r. Do ekipy rekolekcyjnej należały także siostry postulantki s. Agnieszka Mastej i s. Ewa Sekita. Dzięki temu przekaz ewangelicznych treści ubogacały pantomimy, a gra na gitarze s.Joanny Czerwińskiej pomagała wyrażać swoje modlitwy, refleksje i radość przez śpiew. Powstał nawet pewien zespół muzyczny, w którym grali gimnazjaliści: Grażyna Bober, Justyna Kołodziej, Katarzyna Budak i Sławek Farbaniec. Pierwszego dnia, na środku kościoła miejsteckiej parafii stanęła udekorowana chrzcielnica i paschał. Był to dzień głębszego przeżycia sakramentu chrztu. Czy paraliturgia chrzcielna pozwoliła na nowo młodym odnowić decyzję przynależności do Chrystusa i wyrzeczenia się zła? Niestety nie mamy duchowego rentgena, który ujawniłby wewnętrzne przeżycia młodych. Także drugi dzień dotykał wewnętrznych tajemnic duszy, ukazując sakrament pojednania, jako element trwałej budowli życia. A trzeci dzień podsuwał gimnazjalistom tajemnicę sakramentu Eucharystii, która wieńczyła rekolekcyjne spotkania. Była też droga krzyżowa, przeżywana w Sanktuarium św. Michała Archanioła i bł. ks. Bronisława Markiewicza, która dotknęła uczestników pięknymi treściami, i zimnem, i długością. Było jednak  warto. W szkole młodzież mogła obejrzeć różne filmy. Szkoda tylko, że niektórym uczniom gimnazjum nie udało się dotrzeć na rekolekcjie, choć autobusy szkolne wiernie służyły uczniom. Ci którzy byli i przeżyli mają do czego wracać,co przemyśleć i czym się ucieszyć.

Rekolekcje dla Uczniów Gimnazjum w Miejscu Piastowym


Dzieci ze szkoły podstawowej przeżywały swoje spotkania pod hasłem "W przyjaźni z Jezusem". Z wielkim zainteresowaniem oglądały pantomimę o latoroślach winnego krzewu i o grzechu. Te ruchliwe dzieciaki zamierały, zasłuchane w bajki "Uśmieszki", która w nietypowym stroju, jakby ze świata bajki, opowiadała piękne historie z morałem.Pierwszy raz w Miejscu Piastowym dzieci z podstawówki szły drogą krzyżową pomiędzy domami, przez cmentarz, alejkami klasztoru sióstr aż pod sanktuarium "na Górce". Dzieci wspominały, że mogły poznać, jak bardzo Jezusa bolały nogi. Było czym się zmęczyć: drogą pod górę, dźwiganiem swoich krzyżyków i wspólnego krzyża, śpiewaniem piosenki. Uczyliśmy się wtedy wytrwałości. Piękne były te dni, gdy atmosfera modlitwy wypełniała czas adoracji Jezusa w monstrancji i czas spowiedzi. W szkole dzieci z klas I - III przygotowywały książeczki, rysowane własnoręcznie i wklejone na kartonowy wachlarz. Klasy IV - VI, podzielone na grupy w różny sposób poznawały postać Jana Pawła II: tworzyły prezentacje multimedialne, układały taniec do "Subito santo" "Arki Noego", tworzyły plakaty, piosenki, wiersz, prezentowały śmieszne historie z życia papieża i krótkie inscenizacje. Całą twórczość wszystkie dzieci zaprezentowały w szkole ostatniego dnia rekolekcji. Nie powiem, było pięknie. Do dziś brzmią w szkole piosenki "Jesteś Panie winnym krzewem" i "Be be be kopytka niosą mnie, bo dobrze być barankiem!!!"

Rekolekcje dla Uczniów Szkoły Podstawowej


Dziękujemy s. Agnieszce i siostrom postulantkom za głoszenie nauk i tak ciekawy przekaz Ewangelii. Wyrazy wdzięczności należą się ks. proboszczowi Piotrowi Bieńkowi i katechetom. Ks. Mariusz Marciniec i p. katechetka Marzena Gurgacz koordynowali zajęcia gimnazjum, a s. Mariola Bochniak przebieg rekolekcji dzieci z podstawówki. Nieocenioną pomocą służyli nauczyciele, dbając o bezpieczeństwo, czuwając nad pracami w grupach i klasach oraz towarzysząc uczniom w rekolekcyjnych spotkaniach w kościele i na drodze krzyżowej. Wszystkim serdeczne BÓG ZAPŁAĆ! Nikt nie zmierzy długości i głębokości modlitw zanoszonych w klasztorze sióstr michalitek w Miejscu i nie tylko, w intencji tych rekolekcji. Zdradzę tajemnicę, że każdą klasę obmadlała inna siostra przez 9-dniową nowennę, nie mówiąc o tych modlitwach, które tylko Jezus zna. Niech ucieszą się wszyscy działaniem Bożym w sercach dzieci i młodzieży na przykładzie świadectwa Patrycji z kl. VI, które naprawdę sama napisała na religii: Jezus w czasie rekolekcji powiedział mi, że należy współpracować ze sobą, aby osiągnąć wspólny cel. Dzięki niektórym momentom zrozumiałam, że najważniejszy jest Jezus i że zawsze należy znaleźć dla Niego czas.Rekolekcje był to czas, w którym przystąpiłam do sakramentu pokuty. Pomogło mi to w tym, aby dalej móc przyjmować Pana Jezusa oraz zjednoczyć się z innymi ludźmi. Od tej pory rekolekcje stały się dla mnie czasem przemiany duchowej oraz zjednoczeniem się z Bogiem. I niech tak będzie zawsze! (s. Mariola Bochniak)

Dodane przez sMonika dnia 18 kwiecień 2011 16:30 · 0 Komentarzy · 7308 Czytań · Drukuj · PDF document
Komentarze
Brak komentarzy.
Dodaj komentarz
Zaloguj się, żeby móc dodawać komentarze.
Oceny
Dodawanie ocen dostępne tylko dla zalogowanych Użytkowników.

Proszę się zalogować lub zarejestrować, żeby móc dodawać oceny.

Brak ocen.
off
Wydarzenia
PonWtŚrCzwPiSoNie
1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31
Na dzisiaj
Losowa fotka
Pomoc Shoutbox
Tylko zalogowani mogą dodawać posty w shoutboksie.

sMonika
15/03/2021 20:46
Relacja z Domu Samotnej Matki w Przemyślu w TVP 1
link
miedzy-ziemia-a-nie bem,14
032021,5242716 1


sMonika
30/11/2020 16:20
S. Dorota Burczyk-O zdalnej katechezie w Radio Fara
link
iwum-mp3/rtd-2020-1 1-24-a
ktywizacja_dzi eci_na_zdal
nej_katec hezie_sDorota-Bu
rczy k.mp3


sMonika
28/10/2020 11:33
Wywiad z s. Hiacyntą link

Archiwum
Logowanie
Nazwa Użytkownika

Hasło

Zapamiętaj mnieNie jesteś jeszcze naszym Użytkownikiem?
Kilknij TUTAJ żeby się zarejestrować.

Zapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.