Adwentowy dzień skupienia – Radom

Dnia 03.12.2023r. w radomskim wieczerniku, odbył się adwentowy dzień skupienia. Wzięło w nim udział kilkanaście dziewcząt z Radomia i okolic. Spotkanie poprowadziła s. Fides z s. Moniką, natomiast posługę sakramentalną pełnił ks. Damian, wikariusz z parafii p.w. św. Rafała Kalinowskiego w Radomiu. Wsłuchując się w Słowo Boże, odkrywaliśmy swoje wewnętrzne, umiłowane przez Boga dziecko. Następnie spotkaliśmy się z Jezusem Eucharystycznym, a po południu każda próbowała swoich artystycznych zdolności, robiąc “słoik adwentowych wyzwań”. Spotkanie zakończyłyśmy wspólnym dzieleniem. Niech Pan będzie uwielbiony we wszystkich łaskach tego dnia, które tak obficie na początku adwentu nam zesłał.

Warsztaty Florystyczne w Miejscu Piastowym

W dniach 27-30 listopada 2023 r., w naszym Domu Rekolekcyjnym w Miejscu Piastowym odbyły się Warsztaty Florystyczne. Pierwszy dzień miał charakter maryjny: Dzień z Matka Bożą – „MAGNIFIKAT – ODDECHEM MARYI”, poprowadził go o. Nikola Tandara SMM. Eucharystia, Adoracja, Konferencje, zasłuchanie w Słowo Boże, możliwość zwiedzenia Sanktuarium na Górce. Modlitwa przy Sarkofagu Służebnicy Bożej Matki Anny Kaworek i jeszcze wiele innych propozycji modlitewnych w których brały udział uczestniczki warsztatów. Dzień zakończono modlitwą różańcową przy IKONIE MARYI.
Kolejny dzień charakteryzował się zajęciami praktycznymi, w których uczestniczki tworzyły dekoracje Adwentowe i Bożonarodzeniowe.

Spotkanie formacyjne Sióstr Katechetek

W dniach od 17 do 19 listopada br. odbyło się coroczne spotkanie formacyjne sióstr katechetek. Rozpoczęło się ono wieczorem w dniu przyjazdu, wspólną adoracją Najświętszego Sakramentu. Siostry zjechały się do Domu Macierzystego w Miejscu Piastowym z wszystkich, polskich placówek. Zjazd miał wymiar formacyjny, siostry uczestniczyły przede wszystkim we wspólnej modlitwie i słuchaniu Słowa, które głosił ks. Grzegorz Sprysak CSMA. Nie brakowało także spotkań wspólnotowych, podczas których podejmowane były dyskusje nad ważnymi kwestiami i problemami związanymi z katechetyczną posługą.

Medal “Dominae de Porta…” – dla s.Magdaleny

16 listopada br. w Sanktuarium Matki Bożej Ostrobramskiej w Skarżysku – Kamiennej odbyły się uroczystości odpustowe. Mszy Świętej przewodniczył bp. Mark Solarczyk – ordynariusz radomski. Na zakończenie uroczystej Eucharystii s. Magdalena Rojek CSSMA otrzymała medal “Dominae de Porta Aciali operibusque misericordiae deditus” (Oddany Pani z Ostrej Bramy i dziełom miłosierdzia). Jest on przyznawany przez Kapitułę Ostrobramską duchownym i świeckim, którzy wyróżniają się szerzeniem czci dla Matki Bożej lub czynią dzieła miłosierdzia.

Wizytacja kanoniczna w Kamerunie – profesja czasowa s. Claire

W dniu 13 listopada 2023r. w Domu Zakonnym w Kikaikelaki, nasza juniorystka s. Claire na ręce Matki Generalnej s. Julii, złożyła profesję czasową na kolejny rok. Obecnie Matka Generalna wraz z s. Ekonomką Generalną odbywają wizytację na ziemi kameruńskiej. Obejmijmy modlitwą intencje naszych sióstr Misjonarek, spotkań wizytacyjnych oraz wszystkich wspierających nasze misyjne dzieła.

11 listopada – Święto Niepodległości w Miejscu Piastowym

11 listopada w Miejscu Piastowym odbył się kolejny Marsz Niepodległości. Uroczystość rozpoczęła się przemarszem z flagą Polski z placu przy Urzędzie Gminy do Sanktuarium św. Michała Archanioła i Bł. Bronisława Markiewicza na ,,Górce”.
Pod pomnikiem Anioła Stróża Polski poszczególne delegacje złożyły kwiaty a następnie wszyscy zgromadzeniu udali się na Eucharystię, po której wszyscy zebrani mogli uczestniczyć w koncercie pieśni patriotycznych w wykonaniu Orkiestry Dętej gminy Miejsce Piastowe.

Ogólnopolskie Czuwanie o powołania Michalickich Zgromadzeń Zakonnych

Już po raz XI na Jasnej Górze 10/11 listopada 2023 r. odbyło się Ogólnopolskie Czuwanie o powołania Michalickich Zgromadzeń Zakonnych, parafii, stowarzyszeń i wspólnot. W tym roku towarzyszyło nam hasło “Maryja – nasza Matka i Mistrzyni”. Rozpoczęliśmy ten czas modlitwy od Apelu Jasnogórskiego, gdzie rozważanie poprowadził o. Generał Księży Michalitów ks. Dariusz Wilk. Po modlitwie różańcowej, w której towarzyszyli nam Założyciele i przywitaniu wszystkich grup, konferencję wygłosił o. Tadeusz Florek OCD – Prowincjał Karmelitów Bosych. Słowa, które padały z ambony, mogły pomoc każdemu odkryć swoją wartość i zobaczyć, że w oczach Boga jesteśmy piękni. Następnie był czas na Adoracje Najświętszego Sakramentu.

Spotkanie Sióstr dyrektorek naszych dzieł wychowawczych

W dniach 13-14 października 2023 roku w Miejscu Piastowym odbyło się spotkanie Sióstr dyrektorek naszych dzieł wychowawczych. Podczas spotkania towarzyszyła nam Matka Generalna Julia Szteliga, która wsłuchiwała się w wypowiedzi Sióstr dyrektorek o radościach i trudach z którymi się zmagają w kierowaniu Placówkami. W drugim dniu spotkania mierzyłyśmy się z zaktualizowaniem dokumentacji dotyczącej ochrony danych osobowych.

Rekolekcje w ciszy, przy Słowie i Adoracji

W dniach 13-15.10.2023r. w domu rekolekcyjnym w Miejscu Piastowym odbyły się rekolekcje w ciszy, przy Słowie i Adoracji. Hasłem przewodnim tego czasu było pytanie Jezusa, zaczerpnięte z Ewangelii wg św. Jana – „ Czy kochasz mnie”. W spotkaniu wzięło udział 8 dziewczyn, które chciały w ciszy i milczeniu zastanowić się nad tematem miłości do Boga. W tym czasie towarzyszyły im: s. Agnieszka Mastej i s. Barbara Kielar. Dni skupienia rozpoczęły się w piątkowe popołudnie.