Młodzieżowa Pielgrzymka o Trzeźwość dotarła do Miejsca Piastowego

1 lipca 2026 roku w Archikatedrze Warszawskiej rozpoczęła się Młodzieżowa Piesza Pielgrzymka
o Trzeźwość Narodu Polskiego pod hasłem „UCZNIOWIE MISJONARZE”. Pielgrzymi modlili się przy sarkofagu z relikwiami bł. kard. Stefana Wyszyńskiego, powierzając Bogu intencję trzeźwości naszej Ojczyzny. Celem pielgrzymki był sarkofag bł. ks. Bronisława Markiewicza w Miejscu Piastowym.

Na pielgrzymi szlak uczestnicy wyruszyli 2 lipca z parafii św. Andrzeja Boboli w Markach-Strudze. Wśród pielgrzymów były również siostry michalitki – s. Dorota Szkółka i s. Katarzyna Nowak, które towarzyszyły młodzieży we wspólnej modlitwie i trudzie codziennego pielgrzymowania.

Po trzynastu dniach wędrówki, 13 lipca, w dniu urodzin bł. ks. Bronisława Markiewicza, pielgrzymi dotarli
do Miejsca Piastowego. Na ostatnich kilometrach pielgrzymiego szlaku zostali serdecznie powitani przez mieszkańców oraz przedstawicieli Rodziny św. Michała Archanioła, w tym siostry michalitki, które towarzyszyły im swoją obecnością i modlitwą. Był to wyjątkowy moment radości i wdzięczności
za szczęśliwie przebytą drogę oraz możliwość uczczenia urodzin bł. ks. Bronisława Markiewicza właśnie
w miejscu szczególnie związanym z jego życiem i działalnością.

Po czternastu dniach drogi, 14 lipca 2026 roku, pielgrzymi pokonali ostatni, najkrótszy etap – z Sanktuarium św. Michała Archanioła do Domu Macierzystego Sióstr Michalitek. Zgodnie z wieloletnią tradycją zostali serdecznie powitani chlebem i solą przez Przełożoną Generalną Matkę Maksymilianę Ciepała oraz siostry michalitki.

W kaplicy Domu Macierzystego Matka Generalna skierowała do pielgrzymów słowa powitania, zapewniając, że wspólnota sióstr przez cały czas pielgrzymki otaczała ich modlitwą i duchowym wsparciem. Wyraziła również wdzięczność za świadectwo wiary oraz trud podjęty w intencji trzeźwości Narodu Polskiego.

W imieniu pielgrzymów ks. Maksymilian Michcik CSMA, przewodnik pielgrzymki, podziękował siostrom za obecność na pielgrzymim szlaku oraz za modlitewne wsparcie, którym otaczają pielgrzymkę nie tylko
w czasie jej trwania, ale przez cały rok.

Po wspólnej modlitwie w kaplicy pielgrzymi udali się na posiłek przygotowany przez siostry. Następnie modlili się w krypcie Służebnicy Bożej Matki Anny Kaworek. Po wykonaniu pamiątkowego zdjęcia wyruszyli na ostatni odcinek pielgrzymiego szlaku – do Sanktuarium na Górce, gdzie uroczystą Eucharystią zakończyli tegoroczną pielgrzymkę.

Błogosławiony Ksiądz Bronisław Markiewicz pozostawił nam aktualne do dziś słowa: „Polska będzie trzeźwa albo jej wcale nie będzie”. To właśnie ta myśl była inspiracją dla wielu młodych ludzi, którzy podjęli trud czternastodniowego pielgrzymowania, ofiarując swoje modlitwy, wyrzeczenia i wysiłek w intencji trzeźwości naszej Ojczyzny.

Dziękujemy wszystkim pielgrzymom za piękne świadectwo wiary, wytrwałości i odpowiedzialności za przyszłość Polski. Niech owoce wspólnej modlitwy i pielgrzymiego trudu przynoszą obfite błogosławieństwo w życiu każdego uczestnika oraz całego naszego Narodu.

Poczta