Pierwsze Warsztaty Muzyczne dla scholanek

W dniach od 30 lipca do 2 sierpnia 2023r. w Miejscu Piastowym odbyły się Pierwsze Warsztaty Muzyczne dla scholanek prowadzonych przez Siostry Michalitki. Dziewczęta przyjechały z Jasła, Klimkówki, Krakowa, Miejsca Piastowego, Poronina, Przytyka, Radomia, Szydłowca, Wielopola Skrzyńskiego i Wołomina. Razem było ich wszystkich siedemdziesiąt pięć uczestniczek i osiem Sióstr. Kierowniczką całej przygody, spotkania wakacyjnego scholanek była s. Ewelina Kotwica. Nad wszystkim czuwała s. Koleta Cyran – radna generalna
i inspektorka ds. wychowania w naszym Zgromadzeniu. Od strony muzycznej warsztaty poprowadziła
s. Mariola Bochniak.

Rolę wychowawczyń pełniły Siostry, które przyjechały ze swoimi podopiecznymi: s. Agnieszka Szeląg (Radom); s. Berenika Surdy (Poronin); s. Ignacja Tomczyk (Wołomin); s. Serafina Misiura (Szydłowiec); s. Zofia Gędźba (Przytyk).

Spotkanie rozpoczęło się niedzielną Eucharystią w kaplicy Domu Rekolekcyjnego Sióstr Michalitek. Mszy Świętej przewodniczył ks. Jacek Księżopolski. Już od samego początku scholanki pięknie przygotowały liturgię a grające na gitarach poprowadziły śpiew razem z s. Mariolą. Wieczorem tego dnia wszystkich uczestników powitała m. Julia Szteliga – Przełożona Generalna Sióstr Michalitek a następnie dokonała się prezentacja poszczególnych grup.

Przez kolejne trzy dni od poniedziałku do środy w godzinach przedpołudniowych odbywały się Warsztaty Muzyczne. Pierwszą część codziennie prowadziła p. Iwona Konieczkowska aktorka Teatru STU z Krakowa.
Były to warsztaty emisji głosu: ćwiczenia oddechowe, rytmiczne i artykulacyjne… itp. W tym czasie s. Mariola miała zajęcia z wszystkimi uczestniczkami, które przywiozły ze sobą instrumenty: gitary, flety i skrzypce. Druga część warsztatów to nauka nowych pieśni, utrwalenie już znanych, przygotowanie liturgii na uroczystą Mszę Świętą… itp. Wszystko przeplatane krótkimi prezentacjami przypominającymi wiadomości o św. Michale Archaniele i Aniołach. Warsztaty kończyły się koronką do św. Michała Archanioła odmawianą na różne sposoby.

Uczestniczki miały też możliwość duchowego spotkania z Matką Anną Kaworek – spotkanie to poprowadziła
s. Roberta Prokopowicz. Posługując się przygotowaną prezentacją opowiedziała o naszych Założycielach oraz wirtualnie a następnie na żywo oprowadziła po Muzeum Sióstr Michalitek. Poniedziałkowe popołudnie scholanki spędziły na pikniku w ogrodzie Sióstr. Znajdowały się tam dmuchańce, które okazały się wspaniałą zabawą dla starszych i młodszych. W międzyczasie Siostry prowadziły dla chętnych dziewczyn różne gry
i zabawy oraz tańce. Wokół klombu przed domem Sióstr na asfalcie powstały artystyczne malowidła przedstawiające logo scholi z każdej placówki. Wieczorem cała grupa uczestniczyła czynnie w nabożeństwie różańcowym w ramach Ogólnopolskiej Modlitwy o Trzeźwość Narodu na Górce, odmawiając poszczególne zdrowaśki przez mikrofon.

Trzeciego dnia po południu odbyła się wycieczka szlakiem wielkich polskich świętych: bł. kard. Stefana Wyszyńskiego i św. Jana z Dukli.  Zwiedzając Komańczę i Pustelnię w Dukli scholanki miały okazję poznać życiorys świętych i historie danego miejsca. 

Zjazd scholanek zakończył się uroczystą Mszą Świętą w Sanktuarium bł. Ks. Bronisława Markiewicza
i św. Michała Archanioła na Górce. Na mszy wraz z dziewczętami modliła się Matka Generalna
z Siostrami z Rady i Siostry z Domu Zakonnego w Miejscu Piastowym. Dziewczęta zaprezentowały też swoje stroje regionalne i liturgiczne w których posługują w swoich parafiach. Po wspólnych pamiątkowych zdjęciach przyszedł czas na podziękowania WSZYSTKIM dzięki, którym doszło do WAKACYJNEGO SPOTKANIA SCHOLANEK. Atmosfera tych dni była śpiewająca. Śpiew było słychać wszędzie: na modlitwie, w pokojach,
na drodze, w Komańczy… w Dukli przy kramach i w drodze pod górę na pustelnię, na Górce, w czasie wspólnych zdjęć, można by tak wymieniać… Żegnając się dziewczęta jak echo powtarzały „do zobaczenia za rok”. Atmosfera śpiewająca a pogoda? Pogoda wymodlona szczególnie przez nasze STARSZE SIOSTRY.

Niech Bóg będzie uwielbiony w tym całym dziele, które zapisane zostało na kartach historii Zgromadzenia.